Oponiak mózgu po operacji

Witam u mojej 64letniej mamy 3mies. temu wykryto oponiaka mama jest już 5tygodni po operacji lecz nie może mówić i chodzić czy to normalne?? Czy wszystko wróci po jakimś czasie?? Czy zacznie jeszcze chodzić i normalnie mówić?? Proszę o pomoc

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Niestety nie można udzielić odpowiedzi na pytanie, czy to normalne, czy nie - ponieważ sytuacja jest zawsze indywidualna i zależna od kilku czynników. Ważne jest jaki był stan neurologiczny przed operacją, jak duży był oponiak, w jakiej znajdował się lokalizacji. Zasadą jest, iż nie podejmuje się operacji, jeżeli zakładane zagrożenie z jej przeprowadzenia są większe, niż zagrożenie powodowane przez jej nie przeprowadzenie i np. powiększanie się oponiaka. Podpowiedzią też do rokowania jest wynik kontrolnych badań obrazowych po operacji.

U Pani mamy najistotniejsza jest intensywna rehabilitacja, która powinna być podjęta zaraz po operacji - zarówno ruchowa, jak i logopedyczna. Ideałem jest by we wczesnym okresie pooperacyjnym rehabilitacja odbywała się w Oddziale Rehabilitacyjnym, a następnie w warunkach domowych lub ambulatoryjnych, w zależności od stanu pacjenta.

serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!