Opóźnia mi się okres po antykoncepcji awaryjnej. Dlaczego?

Witam. Od dłuższego czasu zażywam tabletki antykoncepcyjne. W ostatnim miesiącu jednak zdarzyło mi się je przyjmować o różnych porach. Dlatego tydzień temu (w czwartek) podczas stosunku użyliśmy również prezerwatywy. Ta jednak się zsunęła. W piątek zażyłam awaryjną tabletkę antykoncepcyjną (do 12 godzin po stosunku). Normalną tabletkę antykoncepcyjną zażyłam 12 godzin po tej awaryjnej. Blister tabletek zakończyłam w niedzielę. Jest piątek, a jeszcze nie mam okresu. Zazwyczaj dostaję go po 4 dniach przerwy. Strasznie się denerwuję. O ile okres może się spóźnić po antykoncepcji awaryjnej? W poniedziałek powinnam zacząć znowu przyjmować tabletki. Czy powinnam brać je normalnie nawet jeśli okres się nie pojawi? Czy mogę dostać okres w czasie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych? Bardzo dziękuję za odpowiedź.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Tabletka "72 h po" to duża dawka hormonów. Skutkiem jej zażycia mogą być "zawirowania" w cyklu miesiączkowym o typie braku miesiączki lub nadmiernych krwawień nawet przez 2-3 miesiące. Jeśli jednak jest Pani zaniepokojona brakiem okresu, proszę udać się do specjalisty ginekologa. Ryzyko ciąży jest niewielkie, ale mimo wszystko proponujemy wykonanie testu ciążowego (powinien być wiarygodny już po 10 dniach od ewentualnego zapłodnienia).