Opóźnienia psychoruchowe u 8-latki i brak diagnozy

D. dobry. Moja córka ma 8 lat i opuźn. psycho-ruch. Pomimo wielu badań (metabolicznych, genetycznych, rezonansu,usg itd.) do dziś NIE MAMY żadnej DIAGNOZY. Od urodzenia bardzo wiotka, 1-wsze kroki w 3-im roku, komunikacja pozawerbalna + kilka słów o zmiennej wymowie. Odporność na ból. Niestand. używanie zabawek. Zainteresowanie elem. obrotowymi i pogłosami. Pogodna, Dowcipna i b. uparta. Rechab. od 1-go roku. OWI, IMID, CZD. Czy są w RP lekarze/ miejsca, w których nadal mogę szukać diagnozy?

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Dzień dobry,
przyczyn opóźnienia rozwoju psychoruchowego u dzieci jest wiele. Z pani listu wynika, że skupiła się pani na diagnozie medycznej. Czy córka przechodziła badanie i obserwację psychologiczna np. pod kątem autyzmu czy zaburzeń integracji sensorycznej? Nie wiem z jakiego miasta pani pisze, ale jeśli będzie pani zainteresowana poszukiwaniem kierunku dalszej diagnostyki, zapraszam do kontaktu na maila.Pozdrawiam
Monika Prus

Opisane objawy wskazują na opóźniony rozwój psycho-ruchowy i mowy, wiotkość
Neurolog i Neurologopeda dziecięcy mogą Pani doradzić
jak najlepiej dalej rehabilitować Córkę!
Potrzebna dalsza wytężona praca. Jak widać prowadzi Pani z c órką bardzo róznorodną rehabilitację!
Konieczna cierpliwość i duże wsparcie emocjonalne!

Witam,
Z opisu wynika, że dziecko nie zostało dotąd przebadane przez psychologa. Być może specjalista psychologii klinicznej dziecka byłby w stanie postawić diagnozę i Pani pomóc w zrozumieniu tego co dziej się z córką.
pozdrawiam

Nie zajmuję się tym specjalistycznie, jednak w diagnostyce nie wymienia Pani żadnych badań dotyczących rozwoju intelektualnego i emocjonalnego. Być może ośrodki zajmujące się diagnostyką zaburzeń z kręgu autyzmu (które jest zaburzeniem całościowym, tj ujawniającym się we wszelkich sferach rozwoju, także w motoryce) byłyby pomocne?

Uważam za bardzo wskazane przebadanie dzieciątka w dobrym Ośrodku Neurologii Dziecięcej np w Poznaniu jest b db klinika Profesor Barbary Steinborn - polecam

proszę o info co z dzieciątkiem