Opóźnienie miesiączki a negatywny test ciążowy i stosunek przed 2 miesiącami

Od 12 dni spóźnia mi się okres, zrobiłam dzisiaj wieczorem test, ale wyszedł negatywnie, ostatni stosunek był 2 miesiące temu. Co może być powodem braku miesiączki? Nigdy nie miałam z nim problemów i miałam regularnie.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Jeżeli ostatni stosunek odbył się 2 miesiące temu ciążę można wykluczyć. Okres to... objaw zdrowia. Jego zanik może świadczyć o tym, że została naruszona równowaga organizmu. Wbrew pozorom niewiele potrzeba, by do tego doprowadzić. Najczęściej zaburzenia wynikają z wahania poziomu hormonów. Nie mnie ważna jest dieta. (Jeśli zawiera za mało kalorii, spada poziom leptyny. Hormon ten odpowiada za regulację apetytu. Gdy stężenie leptyny spada, mózg włącza tryb oszczędnościowy. A że w "głodowych czasach” lepiej nie zachodzić w ciążę, zanika jajeczkowanie i okres. Wszystko wróci do normy, gdy zarzucisz restrykcyjne odchudzanie i nabierzesz sił.), przepracowanie i intensywne ćwiczenia fizyczne.( Opóźnienie miesiączki bywa konsekwencją zarówno długotrwałego zmęczenia, jak i doraźnego przeforsowania. W obydwu przypadkach organizm musi uzupełnić zapasy (kalorie oraz wypocone płyny i sole mineralne). Miesiączkowanie wiąże się bowiem z utratą żelaza i czerwonych krwinek, na to zaś wyczerpany organizm nie może sobie pozwolić.), podróże. ( Na opóźnienie okresu może wpłynąć zmiana klimatu i strefy czasowej – w każdym z tych przypadków twój organizm potrzebuje chociaż kilku dni, by dostosować się do nowych okoliczności. Uwaga! Odzyskanie wewnętrznej równowagi utrudnia związana z wyjazdem nerwówka.), stres. (Na krótką metę mobilizuje do działania, na dłuższą – prowadzi do wyczerpania organizmu. W jednym i drugim przypadku powoduje przekierowanie wszystkich sił na pracę mózgu i mięśni. Sprawy kobiece odchodzą na plan dalszy, tym bardziej, że stres uaktywnia produkcję androgenów (męskich hormonów płciowych).)