Opóźnienie w przyjęciu tabletki antykoncepcyjnej i dodatkowe zabezpieczenie prezerwatywą a ryzyko ciąży

Witam! Tabletki antykoncepcyjne Yasminelle przyjmuję w godzinach wieczornych między 19 a 22. Po ostatnim opakowaniu skróciłam przerwę o 3 tabletki. Tak więc biorę tabletki od czwartku. W poniedziałek przyjęłam tabletkę jakoś miedzy 19 a 22, ale nie wcześniej niż o 22. Po przyjęciu były 2 stosunki zabezpieczone prezerwatywą (w drugim przypadku nie wiem do końca czy coś nie wypłynęło, bo w prezerwatywie nie było zbyt wiele spermy, chociaż możne to wynikać z tego że partner mógł nie skończyć). Wczoraj, czyli we wtorek zapomniałam przyjąć tabletkę i przyjęłam ją dopiero o 5 rano, czyli licząc od 19 po 24h + 10h. Z tego co wynika z ulotki jestem zabezpieczona nadal, ponieważ nie minęło 12h od pory przyjmowania tabletki. Czy tak? Proszę o odpowiedź. Dziękuję z góry. Czy powinnam zrobić test owulacyjny w tym przypadku?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Każda metoda antykoncepcyjna niesie za sobą pewne ryzyko "wpadki". Nawet idealnie zażywane tabletki antykoncepcyjne mogą nie zapewniać pełnej ochrony. Przyjmuje się, że opóźnienie przyjęcia tabletki dłuższe niż 12 godzin prowadzi do istotnego zaburzenia skuteczności ich działania. Nie można jednak wykluczyć, że opóźnienie 10 godzinne również nie spowoduje pewnego obniżenia jakości zabezpieczenia ze strony tabletek. W Pani sytuacji nie ma jednak powodów do niepokoju. Stosowała Pani podwójne zabezpieczenie. W takim przypadku szansa na ciążę jest niezwykle, zaniedbywalnie wręcz niska. Myślę, że nie musi Pani zaprzątać sobie tym głowy. Zalecam zwykle pacjentkom, które zapomniały tabletki stosowanie dodatkowo prezerwatywy, traktując taką formę zabezpieczenia jako w pełni skuteczną. Pani obawy związane z ewentualnym wyciekiem nasienia wiążą się najpewniej ze strachem przed ciążą bardziej niż z realną oceną sytuacji. Jeśli w czasie kolejnej przerwy w przyjmowaniu tabletek nie dojdzie do krwawienia, proszę wykonać test ciążowy. Pozdrawiam serdecznie!