Opóźnienie w umieszczeniu krążka antykoncepcyjnego a ryzyko ciąży

Witam! Przez ostatnie trzy tygodnie stosowałam krążek dopochwowy (Nuva Ring). Czy istnieje możliwość zajścia w ciążę podczas stosunku, który odbył się w tygodniowej przerwie podczas jego stosowania (4 tydzień) oraz czy istnieje możliwość zapłodnienia, jeśli nie zastosowałam kolejnego pierścienia, a odbyłam stosunek płciowy (krążek powinien zostać zaaplikowany 19.06., a zbliżenie miało miejsce dnia następnego, nadal bez zastosowania krążka). Oba zbliżenia odbyły się bez zastosowania żadnej metody antykoncepcyjnej, zakończone wytryskiem nasienia. Pozdrawiam!

Witam! System antykoncepcji dopochwowej opiera się na tych samych zasadach stosowania jak w przypadku doustnej antykoncepcji hormonalnej. Zatem przy regularnym 21-dniowym stosowaniu 7-dniowy okres przerwy w stosowaniu tabletek jest również czasem ochrony antykoncepcyjnej. Po upłynięciu 7 dni konieczne jest ponowne umieszczenie krążka w pochwie, jeśli celem jest utrzymanie pełnej ochrony antykoncepcyjnej. Jeśli dojdzie do 1-dniowego opóźnienia w założeniu krążka ochrona antykoncepcyjna będzie zmniejszona. W opisanej sytuacji istnieje realne ryzyko zapłodnienia. Wskazane jest wykonanie testu ciążowego po upływie 14 dni od stosunku, w przypadku wyniku pozytywnego proponuję zgłosić się do ginekologa. Pozdrawiam serdecznie!