Opóźnienie względem OM a usg ciąży

Witam. We wtorek byłam u lekarza, wg OM był to 7tc3dz. Od razu miałam robione usg transpochwowe. Widać było tylko sam pęcherzyk. Na dodatek lekarz powiedział, że ciąża jest za młoda, bo wielkość pęcherzyka odpowiada 5,5-tygodniowej ciąży. Ginekolog nie powiedziała mi niby nic złego, mam przyjść za tydzień i sprawdzić czy wszystko w porządku. Czy takie "opóźnienie" względem OM oznacza coś nieprawidłowego? Dodam, że miałam regularne 31-dniowe cykle, więc owulacja na pewno była w terminie.

Lek. Magdalena Pikul

Witam!
W pierwszych tygodniach ciąży, kiedy pęcherzyk jest jeszcze mały, bardzo łatwo o niedoszacowanie wielkości (każdy milimetr świadczy tu o kolejnym dniu ciąży).
Najwłaściwszym momentem na ocenę wieku ciąży na podstawie badania USG jest 11-14 tydzień ciąży, kiedy wykonywane jest pierwsze obowiązkowe badanie USG. W jego trakcie lekarz dokonuje licznych pomiarów, w tym CRL (długości ciemieniowo-siedzeniowej), która najwiarygodniej ocenia wiek ciąży.Brak ewentualnie uwidocznionej akcji serca w początkowej ciąży jest prawdopodobnie wskazaniem do powtórzenia badania za kilka dni. Pozdrawiam