Opóźniona tabletka a ciąża

Dzień dobry, mam pytanie dotyczące tabletek... Stosuje je regularnie, około godziny 8 rano. Wsobotę zakończyłam kolejny blister, a tabletki zażywam już od października 2009 roku. Nie pominęłam żadnej tabletki z ostatniego blistra, jednak tydzień temu w piątek, czyli gdy zaczynał się trzeci tydzień zażywania tabletek, zamiast o 8, wzięłam tabletkę o 17. Potem poszłam na imprezę i trochę wypiłam, jednak wiem, że nie wymiotowałam ani nie miałam biegunki, a następnego dnia rano przed 8 rano miałam stosunek przerywany i mój mężczyzna wyszedł ze mnie zanim doszedł. Jednak nie zdążył złapać całej spermy i kilka kropel pozostało na moich udach. Tabletkę w sobotę wzięłam normalnie o 8 rano oraz po stosunku zaraz poszłam się wymyć. Czy mogę być w ciąży i jaka jest skuteczność tabletek po zażywaniu alkoholu? Dodam, że właśnie mija 4 dzień, kiedy powinnam dostać miesiączkę, jednak nadal jej nie ma... Do tej pory nie zdarzyło mi się nieregularne krwawienie... Jednak cały ostatni tydzień miałam grypę, ponadto jest sesja i duży stres.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Zażyła Pani tabletkę z 9-godzinnym opóźnieniem, a więc nie powinno być kłopotów - skuteczność antykoncepcji może być obniżona przy spóźnieniu ponad 12-godzinnym.  O ile nie wymiotowała Pani podczas imprezy, to skuteczność antykoncepcji jest zachowana. Spóźnienie miesiączki może być wywołane różnymi czynnikami, nie tylko ciążą. Niemniej jednak, jeśli krwawienie nie pojawi się do końca przerwy, to należy wykonać test ciążowy (i w przypadku negatywnego wyniku powtórzyć go jeszcze po tygodniu). W przypadku pozytywnego wyniku nie wolno rozpocząć nowego opakowania pigułek.

Pozdrawiam!