Opóźnione przyjęcie ostatniej tabletki antykoncepcyjnej

Witam. Mam 22 lata, od kilku miesięcy zażywam tabletki antykoncepcyjne. Nigdy nie miałam niepokojących objawów, jednak teraz w ostatnim opakowaniu po zażyciu tabletki biorę ją o 21 godzinie zaczyna mi się robić niedobrze. Nie wiem czym to jest spowodowane. Do tego wszystkiego ostatnią 21 tabletkę pominęłam, nie wzięłam jej o ustalonej porze, tylko jakby pierwszego dnia tej przerwy która powinna być o godzinie 7 50. Proszę powiedzieć, czy jest możliwe aby po kilku opakowaniach dopiero zaczynały się jakieś niepożądane efekty? I co zrobić z następnym opakowaniem wziąć zgodnie z dniem w którym powinnam czy dzień później z racji wzięcia tej ostatnie tabletki rano pierwszego dnia od którego zaczynała się przerwa! Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Pierwszą tabletkę z następnego opakowania proszę wziąć tak jak jakby nie było tego jednodniowego przesunięcia. Jeśli zależy nam na efekcie antykoncepcyjnym, to przerwę między opakowaniami bezpieczniej jest skrócić o jeden dzień, niż ją wydłużać.
Za działanie niepożądane w postaci nudności odpowiedzialny jest zawarty w tabletce dwuskładnikowej gestagen. Nie napisała Pani co prawda jaki rodzaj tabletek Pani przyjmuję, więc zakładam, że ten najbardziej popularny. Działanie niepożądane przy przyjmowaniu tabletek może zdarzyć się w różnym czasie od pierwszego opakowania. Proponuję zmienić godzinę przyjmowania tabletki, aby nie była ona połykana na pusty żołądek lub przed snem. Jeśli nie nastąpi poprawa, proszę udać się do swojego ginekologa, przedstawić mu problem i poprosić o zmianę tabletek na inne, gdyż być może działanie jednego ze składników tabletki jest dla Pani zbyt silne.