Opóźnione przyjęcie tabletki antykoncepcyjnej w drugim tygodniu blistra

Witam! Mam następujący problem. Biorę tabletki od dwóch lat. Nie wzięłam tabletki 3. dnia pierwszego tygodnia i z opóźnieniem przyjęłam tabletkę z 12. dnia (2 tydzień), ale zmieściłam się w 12 godzinach. Pozostałe tabletki przyjmowałam zgodnie z zaleceniami. Od tamtego czasu współżyłam jedynie w 15. dniu cyklu. Czy w takiej sytuacji mogłam zajść w ciążę? I co ważniejsze, czy powinnam kontynuować branie tabletek, czy powinnam je odstawić, bo w razie ewentualnej ciąży mogłabym tym jakoś zaszkodzić? Bardzo proszę o pomoc i z góry uprzejmie dziękuję.

Witam! Opóźnione przyjęcie tabletki w drugim tygodniu blistra nie wpłynęło na działanie preparatu. Niestety pominięcie 3 tabletki znacząco osłabiło jego skuteczność. W obecnej sytuacji należy przeanalizować częstość zbliżeń w ostatnim czasie. Jeżeli doszło do zbliżenia w trakcie trwania 7-dniowej przerwy lub w pierwszym tygodniu opakowania, to niestety ryzyko ciąży jest znacznie podwyższone. Jeżeli do zbliżenia doszło jedynie w 15 dniu opakowania to ryzyko ciąży jest znikome, równe populacyjnemu przy regularnym stosowaniu tabletek. Wynika to z faktu, iż pełne działanie antykoncepcyjne ulega przywróceniu po 7 dniach przyjmowania tabletek. W obecnej sytuacji warto wykonać kontrolny test ciążowy, jednak nie wcześniej niż 14 dni od ostatniego zbliżenia. Pozdrawiam