Opóźniony rozwój czy autyzm?

Dzień dobry!

Jestem mamą 28-miesięcznego Bartusia. Gnębi mnie fakt, że mój synek nie mówi. Owszem wydaje dzięki "mówi" aaa, bbb, aj,ja, acha, mama i to wszystko. Byłam z nim u kilku lekarzy, w tym u laryngologa, która stwierdziła trzeci migdał, lecz to chyba nie ma wpływu na aparat mowy. Kolejnym lekarzem była pani psycholog, która nie stwierdziła nic ciekawego poza tym, że mój syn jest nadruchliwy. Ta jego nadruchliwość objawia się w nowych miejscach, w domu jest jest grzeczny. Pediatra oraz alergolog twierdzą, że to genetyczne i mu przejdzie. Neurolog zleciła badanie tk głowy, wynik jest taki, że wszystko jest ok! Logopeda, do której trafiłam stwierdziła, że mój syn jest autystyczny, bądź też niedorozwinięty. Nie ukrywam, że zabolała mnie ta diagnoza, sprawdziłam w internecie objawy tych chorób, i mam wątpliwości co do tej diagnozy, gdyż mój syn uśmiecha się, nie boi się nowego otoczenia, tylko bada je. Lubi się przytulać i sam daje buzi. Jak sprzątam, to pomaga mi.

Nie unika innych dzieci. Bawi się grzecznie. jedyne co pasowało to fakt, iż nie zawsze słucha co się do niego mówi. Jak poproszę go, gdy nic nie robi, by pokazał gdzie ma ucho, nos itd. albo poszukał określonej zabawki, to wykonuje polecenie. książeczki czytane na dobranoc słucha w skupieniu i bajeczki ogląda. Dodam również, że z powodów finansowych, gdy mój syn miał 10 miesięcy to 5 dni w tygodniu przebywał pod opieką u moich rodziców. Płakał, gdy go zostawialiśmy, gdy miał 6-7 miesięcy mówił mama, tata, baba później przestał. Nie wiem czy to jest wynikiem rozłąki, czy też choroby. Bartuś jest radosnym i wesołym dzieckiem, lecz jak każda matka mam obawy i się martwię. Proszę o radę oraz dziękuję za odpowiedź!

Pozdrawiam!

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Dziecko w wieku Pani syna powinno wypowiadać więcej słów oraz kompensować niedostatki mowy np. gestami, zachowaniem.

Diagnoza różnicowa autyzmu w przypadku mało charakterystycznych objawów lub nietypowego obrazu może być trudnym zadaniem, najlepiej więc powierzyć je osobom o dużym doświadczeniu w tym zakresie. Logopeda może nie mieć w tym zakresie odpowiedniej wiedzy i praktyki.

Autyzm należy różnicować z innymi całościowymi i specyficznymi zaburzeniami rozwoju, mutyzmem wybiórczym, dziecięcym zaburzeniem dezintegracyjnym oraz zaburzeniami o przyczynach genetycznych lub związanych z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego.

Specjalista z dużym doświadczeniem klinicznym w tym zakresie będzie dysponował nie tylko Pani opisem problemu, ale i osobiście zbada dziecko, zaobserwuje jego zachowanie w trakcie zabawy.

Konsultacja przeprowadzona przez profesjonalistę pomoże wyjaśnić przyczynę Pani niepokoju i niepewności, a w razie stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości w rozwoju dziecka uzyska Pani wskazówki co do dalszego postępowania.

http://portal.abczdrowie.pl/diagnoza-autyzm

http://portal.abczdrowie.pl/gdzie-szukac-pomocy

Serdecznie  pozdrawiam

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Chłopiec na pewno musi kontynuować terapię logopedyczną by rozwinąć mowę. Mydlę że dobrze byłoby powtórzyć badanie psychologiczne i funkcjonalne by ocenić na jakim poziomie rozwoju jest synek. Co do rozłąki to owszem mogą u chłopca występować jakieś zaburzenia emocji na tym tle ale też nie jest to regułą i najlepiej by ocenił jego sferę emocjonalną i przywiązania psycholog.
Pozdrawiam AM