Opóźniony rozwój mowy a autyzm

Witam!

Mój 4 letni syn ma opóźniony rozwój mowy. W tej chwili już powtarza praktycznie wszystkie wyrazy a nawet zdania, choć artykulacja jest dość kiepska... Miał robione wiele badań.. słuch, rezonans itp. Żadne z badań nie wykazało aby coś było nie tak... poprostu diagnoza brzmiała "opoźniony rozwój mowy". Neurolog kazał chodzić regularnie do psychologa i logopedy. Dziecko chodzi do przedszkola uwielbia kontakt z dziećmi. Uwielbia się bawić, szaleć, biegać. Zdarza się, że naśladuje dzieci, dzieli sie wszystkim. Mój problem jest następujący: pani psycholog, o której nie słyszałam żadnej dobrej opinii stwierdziła, że syn ma objawy autyzmu, bo nie patrzy na nią, jak ona do niego mówi. Rzeczywiście syn rzadko patrzy prosto w oczy, ale nie mogę powiedzieć, że wcale. Jestem załamana opinią psychologa. Z tego co czytałam, to z objaw autyzmu, które ma, to jedynie opóźniony rozwój mowy i brak "lekkiej" nieobecności wzrokowej. Czy to może być autyzm? Dodam, że syn bardzo lubi się przytulać i ciągle sie śmieje,  jest bardzo pogodny.

Dziękuję za pomoc, pozdrawiam.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Diagnozowanie autyzmu jest trudne i wymaga czasu, a przede wszystkim doświadczenia w pracy z małymi dziećmi. Aby stwierdzić, że dziecko ma autyzm poza opóźnionym rozwojem mowy powinny występować jeszcze inne objawy jak wycofywanie się dziecka z kontaktów społecznych, brak więzi z rodzicami, dziecko woli przebywać i bawić się samo. Poza tym dziwne rutynowe zachowania i reagowanie złością lub lękiem na próbę zmiany tych zachowań bądź czegoś w otoczeniu dziecka np. przestawianie mebli itp. Oczywiście to tylko niektóre z objawów autyzmu, które przejawiają się w różnym stopniu.  Są dzieci, które mają łagodne cechy autystyczne i z którymi łatwo nawiązać jest kontakt, stąd być może podejrzenia pani psycholog. Jeśli jednak nie ma Pani zaufania do osoby prowadzącej terapię syna, a słyszała Pani dużo negatywnych opinii na jej temat, proszę pomyśleć o zmianie psychologa. Może Pani udać się do ośrodka dla dzieci autystycznych i ich opiekunów. Czasem warto zasięgnąć opinii kilku osób z różnym doświadczeniem, zwłaszcza, gdy jednoznaczna diagnoza jest trudna, jak w przypadku Pani syna.

Serdecznie pozdrawiam!

Witam,

Z informacji, które zostały zamieszczone raczej trudno jest jednoznacznie określić czy dziecko jest ze spektrum autyzmu. Taka diagnoza wymaga powiedzenia i szczegółowych badań. Radziłabym skonsultować u innego psychologa lub neurologopedy. Można także udać się do poradni psychologiczno-pedagogicznej, gdzie zostanie wykonana diagnoza.

Pozdrawiam
Karolina Schaefer-Kopaszewska
logopeda-pedagog,

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Warto zatem zasięgnąć jeszcze jednej opinii oraz zrobić badanie neurologiczne. W oparciu o opinie zastanowić się na terapią poprawiającą te obszary, w których są deficyty. Psycholog powinien to wszystko zaoroponować. Systematyczna terapia logopedyczna również konieczna.
Pozdrawiam AM