Opóźniony rozwój mowy i rozwój psychomotoryczny a konieczność wykonania MR z kontrastem

witam. Dziecko przejawia dość poważne zaburzenia w zachowaniu, opóźniony jest u niego rozwój mowy oraz rozwój psychomotoryczny badanie MR w normie, badanie miało być z kontrastem, ale dziecko nie pozwoliło sobie na wkłucie dożylne, czy kontrast byłby wskazany na dokładnośc takiego badania, czy jest on bez znaczenia, dodam, że dziecko przejawia dość poważne zaburzenia w zachowaniu, opóźniony jest u niego rozwój mowy oraz rozwój psychomotoryczny. proszę o

Witam,
MR pokazuje raczej większe zmiany w mózgu. Zaburzenia zachowania, opóźniony rozwój mowy i psychomotoryczny mogą wskazywać na ryzyko całościowych zaburzeń zachowania, to zaburzenie (choć oczywiście ma także podłoże mózgowe) ma nieco bardziej dyskretny i indywidualny obraz mózgowy i diagnozuje się raczej na podstawie wywiadu, diagnozy psychologicznej i psychiatrycznej niż badań obrazowych mózgu. Uporządkowując w takich przypadkach, kiedy obserwowane są takie objawy u dziecka o których Pani pisze, bądź inne wskazania lekarz zapewne zleci badanie obrazowe w celu wykluczenia dużych zmian mózgowych (myślę, ze kwestia podania kontrastu może już nie być taka ważna). Jeśli to badanie nie wykaże zmian, to zapewne lekarz skieruje dziecko do psychiatry lub psychologa w celu dalszej diagnozy. Istnieją takie zaburzenia, w których obserwuje się duże zmiany w zachowaniu, za czym zapewne stoją pewne zmiany w mózgu, jednak badania obrazowe (choćby ze względu na dużą zmienność indywidualną z budowie mózgów) nie mogą być w tym przypadku badaniem diagnostycznym (jedynie pomocniczym, wykluczającym inne zaburzenia, przyczyny danego stanu rzeczy), w diagnozie tych zaburzeń podstawową metodą jest wywiad kliniczny. Zapewne dostanie Pani od lekarza wskazówki co do dalszego postępowania. Proszę także pamiętać, że najlepiej jest korzystać w renomowanych placówek opieki zdrowotnej, polecam w systemie państwowej służby zdrowia. Pozdrawiam.

Kontrast w badaniu MR ułatwia obserwowanie aktywnych obszarów mózgu, co w tym przypadku ułatwiłoby obserwacje i umożliwiło porównania. Oznacza to, że mogłoby przyczynić się do odnalezienie przyczyn trudności, albo odchyleń od normy, które powodują utrudnienia.
Warto jednak pamiętać, że na podanie kontrastu musi pozwolić i zalecić je lekarz, szczególnie dla dziecka.