Opóźniony rozwój mowy u 3-letniego dziecka a wizyta u logopedy i psychologa

martwi mnie to, że 3-letni syn nie mówi i układa schematy (lecz nie często ) -jestesmy po pierwszej wizycie u logopedy która swierdziłą że jest faktyczne opóxnienie mowy a czekamy na wizytę psychologa do którego nas skierowała pani logopeda uważając to za złą przypadłośc-ponadto lubi zwierzaki -ale męczy je i nie reaguje na nasze zapewnienia ze boli kotka jak mu robi krzywde i na nasze stanowcze opory by go puścił-nie lubi się ubrudzić-wpada w panikę jak ma na sobie coś lepkiego na skóże np nogi gołej.

Witam. Przez internet trudno stwierdzić, ale na pewno nie można tego zostawić. Męczenie zwierząt jest niepokojące. jak już Pani będzier znała opinie psychologa, to mozę bedzie wskazany dlaszy tor pracy dziecka i z dzieckiem na psychoterapii do której zachecam.
Magdalena Brabec

Wizyta u psychologa rzeczywiście będzie przydatna. W tej sytuacji ważna będzie diagnostyka pod kątek zaburzeń z kręgu autyzmu. Aby jednak postawić albo wykluczyć taką diagnozę potrzebny będzie obszerny wywiad, obserwacja zachowania dziecka i badanie. Na ten moment polecam cierpliwe doczekanie do wizyty i podejmowanie decyzji, gdy Maluch będzie zdiagnozowany.

Witam
Zaciekawiło mnie co pani rozumie przez słowa "układa schematy". Opóźniony rozwój mowy może być objawem któregokolwiek z całościowych zaburzeń dziecięcych ale nie musi. Niektóre dzieci czasami po prostu później uczą się mówić. Najlepiej zdiagnozować dziecko u psychologa dziecięcego, nie czytać za dużo google, zaufać sobie i podpytać swoją mamę kiedy Pani zaczęła mówić
pozdrawiam
anna suligowska

Dzień dobry.
Według źródeł naukowych dziecko, które ukończyło dwa lata powinno wypowiadać około 200-300 słów i budować proste zdania. Dziecko, które ukończyło trzy lata lata, używa już 500 - 1000 słów i wypowiada się pełnymi zdaniami. Pani Synek jeszcze nie mówi, zatem ma opóźniony rozwój mowy. A jak jest z mową bierną, czyli z rozumieniem mowy, wykonywaniem poleceń? To, że Synek lubi bardzo mocno tulić się do zwierząt, nie lubi się brudzić, bawi się schematycznie - może świadczyć o zaburzeniach przetwarzania sensorycznego (zaburzeniach SI). Dobrze, że wybieracie się Państwo na konsultację psychologiczną, ale może warto byłoby także skonsultować Synka z terapeutą SI, który zdecyduje, czy konieczna jest pełna diagnoza pod kątem zaburzeń przetwarzania sensorycznego i terapia. Niezależnie od wyników pozostałych konsultacji należałoby już objąć Dziecko systematyczną terapią logopedyczną.

Z wyrazami szacunku.
Anna Tońska-Szyfelbein, neurologopeda, logopeda wczesnej interwencji, pedagog terapeuta, terapeuta dzieci z autyzmem
http://www.logo-ped.gda.pl