Opóźniony rozwój mowy u dziecka i niepokojące zachowanie

Witam! Bardzo się martwię o moją 3-letnią córkę. Od urodzenia wszystkie czynności wykonywała później niż jej rówieśnicy, np. siadanie, raczkowanie, chodzenie. Do ukończenia trzeciego roku nie mówiła nic poza podstawowymi zdaniami typu mama, tata, baba, bum bum... Teraz nieco więcej, ale bardzo niewyraźnie, czasami nie potrafi się wypowiedzieć, a od paru dni wręcz się jąka, chcąc powiedzieć kucyk mówi ku ku ku ku ku kucyk itd. Bardzo mnie to zaniepokoiło. Nie potrafi powiedzieć kocham cię, większość słów powtarza po nas. Jest niejadkiem od urodzenia. Może przez cały dzień nic nie jeść. Z piciem też jest problem, czasami wręcz ją zmuszam do picia, bo ona nie odczuwa potrzeby picia ani jedzenia. Kolejnym zmartwieniem są problemy z przemianą materii, ciągłe zaparcia, lęk przed wypróżnieniem się, powstrzymywanie się. Pół roku temu został wykryty gronkowiec złocisty w pochwie oraz gronkowiec złocisty i candida w gardle. Ciągle nawracające, męczące zapalenie pochwy. Objawem jest ruszanie pupą, gdy siedzi na krześle lub w foteliku samochodowym, wygląda to jak masturbacja. Jest bardzo nerwowym dzieckiem, gdy nie dostanie tego czego się domaga bardzo się złości i krzyczy. Co noc się budzi i przechodzi to naszej sypialni, od skończenia 1,5 roku nie śpi w dzień. Zabawkami bawi się bez zastrzeżeń, lubi układać puzzle, klocki, oglądać bajki. Nie ma manii układania przedmiotów.
KOBIETA, 3 LAT ponad rok temu

Witam! Niepokój o prawidłowy rozwój córki rozwiać powinny - badanie pediatryczne oraz badanie psychologiczne pod kątem prawidłowości rozwoju psychofizycznego. Zastanowić się należy - tu również pomocny będzie pediatra - czy córka jest prawidłowo odżywiona - to w kontekście nawracających zakażeń, które wynikać mogą z zaburzeń odporności będącej np. powikłaniem niedożywienia jakie mogło powstać przez odmawianie jedzenia. Pozdrawiam

Witam. Dwuletnie dziecko powinno już wypowiadać około 300 słów i budować proste zdania. Pani Córeczka skończyła 3 lata i mówi pojedyncze wyrazy, to stanowczo za mało. Niepokojące jest to, iż jej rozwój ruchowy był opóźniony oraz bardzo niepokojący jest brak łaknienia. Koniecznie powinna się Pani zgłosić z Córeczką do lekarza neurologa, oraz logopedy specjalisty neurologopedy.
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

http://www.logo-ped.gda.pl/