Opryszczka na ustach a ciąża

Czy opryszczka na ustach jest grozna w ciazy? Od zawsze np przy zmianach pogody mam opryszczke na ustach. Co powinnam teraz zrobic??

Magdalena StusiĹska

Nie jest groźna- pod warunkiem że zachowa Pani odpowiednią higienę- zawsze po dotknięciu zmian ręką należy umyć ręce.

Lek. Bianka Małczuk

Witam. Jeżeli opryszczka już wcześniej u Pani występowała - przed okresem ciąży - to oznacza, że już wcześniej Pani była zakażona wirusem opryszczki i teraz doszło do aktywacji wirusa. W takiej sytuacji nie ma zagrożenia dla płodu - jednak zalecam konsultację lekarską. Zagrożenie dla płodu występuje, gdy opryszczka występuje w okolicach genitalnych lub dopiero po raz pierwszy w czasie ciąży doszło do zakażenia opryszczką.