Optymalna dieta i tempo chudnięcia

Witam. Mam na imię Anna i mam 22 lata. Ważę 75 kg przy niskim wzroście, bo tylko 166cm. Próbowałam już tysiąca sposobów na odchudzanie. Teraz wiem ,że chciałabym odżywiać się w sposób zdrowy i racjonalnie gubić kilogramy, lecz nie wiem ile kalorii mogę zjadać dziennie. Chciałabym chudnąć powoli, ale trwale. Chciałabym uwzględnić, że 3 razy w tygodniu mam zamiar spalać 400kcal na siłowni. W pozostałe dni będę gimnastykować się w domu lub spacerować. Nie chciałabym strasznie odczuć ograniczeń żywieniowych. Czego unikać, a co spożywać mniej więcej wiem. Mam tylko kilka pytać typu: Czy wyeliminować ze swojej diety zielone i czarne oliwki? Czy muszę koniecznie pić wodę niegazowana, czy może być gazowana? Czy warto popijać w czasie diety ziółka typu Melisa, Mięta, zielona o raz czerwona herbata? Moimi przekąskami są zazwyczaj: Jogurt naturalny albo jabłko, albo banan, albo batonik zbożowy. Czy mogę stosować takie przekąski w dalszym ciągu. Proszę o porady, sugestie.

Witam,

Pani podstawowa przemiana materii wynosi 1576 kcal. Jednak przy obliczaniu dziennego zapotrzebowania kalorycznego należy również uwzględnić aktywność fizyczną. Dlatego w Pani przypadku całkowita przemiana materii wynosi około 2200 kcal. Tyle właśnie kilokalorii powinna Pani codziennie dostarczać swojemu organizmowi, aby bilans energetyczny wynosił 0. Jednak przy diecie odchudzającej można nieco zredukować ilość dostarczanej energii. Proponuje zatem, aby codziennie spożywała Pani około 1900 kcal. W ten sposób nie odczuje Pani ograniczeń związanych z dietą, a spadek masy ciała będzie trwały, bez efektu jojo.

Czarne i zielone oliwki, są produktami zdrowymi. Zawierają dużo jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, niezbędnych dla zachowania zdrowia. Pułapką jest jednak wysoka zawartość sodu. Sód jest pierwiastkiem obecnym praktycznie we wszystkich produktach, dlatego powinniśmy unikać produktów szczególnie w niego obfitujących. Nadmiar soli w organizmie może zwiększyć ryzyko nadciśnienia tętniczego. Jeśli jednak będzie Pani sporadycznie jadła oliwki, unikając przy tym produktów słonych i nadmiernego dosalania potraw, nie powinno być problemu.

Jeśli chodzi o wodę gazowaną jest ona niepolecana ze względu na działanie powodujące wzdęcia. W wypadku, gdy nie może lub nie chce Pani pić wody niegazowanej można wybrać wersję gazowaną niskonasyconą lub mineralizowaną. Proszę jednak pamiętać o efektach ubocznych- wzdęcia, biegunka, częste oddawanie moczu. Jeśli ma Pani problemy z przewodem pokarmowym lepiej jest unikać wody gazowanej. Zatem wybór należy do Pani. Oczywiście nie polecam gazowanych napojów typu cola, ponieważ mają one dużą zawartość cukrów prostych, a także wypłukują wapń i magnez z organizmu, co nie dotyczy wody.

Herbaty ziołowe typu mięta, melisa czy herbata zielona i czerwona mogą być spożywane bez przeszkód, jednak nie wpłyną specjalnie na efekt diety.

Przekąski, które Pani wymieniała mogą być swobodnie spożywane. Proszę jedynie uważać na batoniki zbożowe. Należy czytać etykiety i zwracać uwagę na zawartość cukrów i tłuszczu.

Pozdrawiam.