Optymalne odchudzanie

Jestem kobietą w wieku 22 lat. Od 16 roku życia jestem na kuracji hormonalnej przez którą przytyłam. Moja waga to: 82 kg przy wzroście 168 cm. Chciałam bym wrócić do wagi przed kuracji czyli 63 kg. Czy mogę to osiągnąć? W jak długim czasie? I co powinnam zmienić? Moja praca wiążę się z siedzącym trybem a aktywność fizyczna zaczyna się i kończy na obowiązkach domowych typu odkurzanie, ścieranie kurzy i prasowanie. Nie stosowałam jak do tej pory żadnej ścisłej diety. Staram się jeść regularnie: śniadanie, owoc, obiad, owoc, kolacja. średnio co 2-3 godziny. Pije 1 kawę dziennie- rano, poza tym herbaty w tym zielone oraz wodę. Nie pije napojów gazowanych. Wystrzegam się fast foodów, chipsów i słodyczy. Jeżeli jem poza domem i pracą do której zabieram zazwyczaj gotowe posiłki to staram się zamawiać sałatki z sosem winegret. Niestety w godzinach kryzysu pochłaniam chipsy i frytki a w czasie okresu nie umiem funkcjonować bez tabliczki czekolady dziennie. Jeżeli chodzi o moją rodzinę to niestety prawie wszyscy mamy problemy z nadmiarem tłuszczyku co mi nie pomaga ale jeżeli chodzi o nich to nie jedzą według mnie racjonalnie (2-3 posiłki głównie po 15). Jeżeli chodzi o badania to miałam badaną tylko tarczyce z powodu szybkiego tycia. Choroby- problemy z wydzielaniem hormonów żeńskich.

Witam,

Nie napisała Pani jaki był wynik badania hormonów tarczycy. Informacja ta ma duże znaczenie, gdyż wahania w kierunku niedoczynności znacznie utrudniają redukcję wagi i wymagają stałego leczenia endokrynologicznego. Skuteczność takiego leczenia przekłada się na ilość traconych lub zyskiwanych kilogramów.

Nawyki żywieniowe, które Pani opisuje są poprawne. Bardzo dobrze, że spożywa Pani 5 posiłków dziennie w regularnych odstępach czasowych i unika produktów wysokoprzetworzonych. Dodam jedynie, że ostatni posiłek powinna Pani zjadać najpóźniej 3-4 godziny przed zwyczajową porą snu. Warto, by ten ostatni posiłek był bogaty w białko (nabiał, drób, ryby, jaja) a ubogi w węglowodany (produkty zbożowe i owoce).

Jeżeli mimo przestrzegania tych zasad waga nie spada oznacza to, że Pani dieta jest zbyt kaloryczna. Powinna Pani zastosować dietę o wartości energetycznej ok. 1200- 1400kcal. Warto, by taki jadłospis ułożył dietetyk, gdyż przygotowane przez niego menu będzie odpowiednio zbilansowane pod względem witamin i minerałów a także dostosowane do Pani potrzeb i preferencji smakowych. Co do czasu, w jakim mogłaby Pani osiągnąć wymarzoną wagę to wszystko zależy od  zastosowanej diety i od aktywności fizycznej. Reguła jest taka – 1kilogram to 7 tysięcy kcal , które trzeba „oszczędzić” dostarczając mniej kalorii z pożywieniem lub spalić poprzez dodatkowy wysiłek fizyczny, na który serdecznie namawiam. Idealne dla zdrowia tempo utraty wagi to 0,5kg tygodniowo.

Pozdrawiam

Urszula Grzywacz