Opuchlizna górnych powiek - jak to leczyć?

Dzień dobry mam na imie Marta Od dłuższego czasu (niesystematycznie) po przebudzeniu pojawia mi się opuchlizna górnych powiek z workami wewnątrz oka. Te opuchnięte powieki nie swędzą mnie. Wygląda to tak, jakbym całą noc płakała i tak się czuję z oczami przez cały dzień. Nie wiem, w jakim kierunku „uderzyć” z wynikami. Byłam z tym u okulisty, ale okazuje się, że nie jest to wina oczu. Bardzo proszę o ukierunkowanie mnie bo nie mam pojęcia do jakiego  lekarza powinnam się udać. Czy to może być jakaś poważniejsza sprawa.? Bardzo proszę o jakiekolwiek podpowiedzi bo zaczyna mnie to niepokic coraz bardziej Pozdrawiam
KOBIETA ponad rok temu

Witam !
Faktycznie problem nie wydaje się być okulistyczny. Zaznaczę na wstępie, że nie polecam robienia jakichkolwiek okładów na powieki typu: herbata, rumianek czy tym podobne. Można jedynie stosować schłodzone żelowe maseczki - do kupienia w drogeriach.
Do powstawania opisanych miękkich obrzęków powiek dochodzi najczęściej z powodu:
1) schorzeń układu krążenia a ściśle mówiąc niewydolności serca;
2) niewydolności nerek - zaburzenia białka w organizmie;
3) zaburzeń tarczycy - głównie niedoczynność.
Najwłaściwszym byłoby udanie się do lekarza pierwszego kontaktu lub internisty, który zleci odpowiednie badania lub skieruje do innych specjalistów.
Pomocne może być także układanie głowy nieco wyżej w trakcie snu, a niezupełnie na płasko, do momentu ustalenia diagnozy.
Pozdrawiam

Magdalena Mroczek

Witam,

Leczenie opuchlizny powiek należy zacząć od leczenia choroby podstawowej, która jest jej przyczyną.

Opuchlizna powiek może występować w wielu stanach chorobowych. Należą do nich między innymi różnego rodzaju alergie. Dodatkowo może się wtedy pojawić wysypka i świąd. Towarzyszyć temu może świst przy oddychaniu, oraz obrzęk twarzy oraz wydzielina z nosa. Często pojawiać się może po kontakcie z alergenem np. w okresie pylenia niektórych roślin.

Inną przyczyną obrzęku powiek są choroby tarczycy. Obrzęk powiek może towarzyszyć zarówno nadczynności, jak i niedoczynności tarczycy. Zbadać należy nie tylko TSH, ale również fT3 i fT4. Poza tym warto zwrócić uwagę na obecność objawów towarzyszących. W niedoczynności tarczycy jest to rozlany obrzęk twarzy i podudzi, a dodatkowo sucha łuszcząca się skóra i zaparcia. Przy nadczynności tarczycy oprócz opuchlizny powiek dochodzi do powiększenia się szpary powiekowej, wytrzeszczu oraz pobudzenia i utraty masy ciała.

Poza tym opuchlizna powiek pojawiać się może w wielu chorobach ogólnoustrojowych tj. niewydolność nerek, niewydolność wątroby, cukrzyca.

Opuchlizna powiek może być też spowodowana niektórymi groźnymi schorzeniami tj. guz gałki ocznej czy zapalenie zatoki jamistej. Poza tym przy zapaleniu gałki ocznej wystąpić może porażenie ruchu gałek ocznych, opadanie powieki oraz wytrzeszcz. Może dodatkowo wystąpić gorączka oraz objawy zapalenia zatok. Jest to jednak choroba diagnozowana rzadko. Inna niebezpieczna choroba, której towarzyszy obrzęk powiek to zapalenie oczodołu. Mogą mu towarzyszyć również inne objawy zakażenia. Opuchlizna powiek może też wystąpić po oparzeniu lub po ukąszeniu owada.

Opuchlizna powiek towarzyszy też wielu schorzeniom okulistycznym. Należą do nich m.in. jęczmień, gradówka czy zapalenie brzegów powiek. W zapaleniu brzegów powiek pojawia się dodatkowo pieczenie i łzawienie.

Proponuje udać się do lekarza rodzinnego i zrobić podstawowe badania krwi i moczu. Jeśli będą w normie, lekarz rodzinny pokieruje do innych specjalistów.