Opuchlizna i ból a wyrzynanie się zębów mądrości

Dzień dobry, Mam dosyć duży problem z wyrzynającą się właśnie ósemką. W miejscu, w którym powinna wyrosnąć pojawiło się bolące, zaczerwienione miejsce. Mam też wrażenie, że dziąsło jest w tym miejscu spuchnięte. Stan ten trwa już od ok 3 tygodni. Dodam, że poprzednie dwie ósemki pojawiły się już jakiś czas temu i nie było z nimi problemów. Czy przedstawiony objaw wyrzynania się ósemki - czyli to spuchnięte dziąsło i ból - mogą być normalne? A może to objaw, że jest jakiś problem z wyrzynaniem się ósemki i powinnam zgłosić się do lekarza stomatologa? Może do chirurga? Jestem już zmęczona tym bólem. Trudno jest mi jeść tą stroną posiłki. Co robić? Pomocy
ponad rok temu

Witam
Wyrzynaniu zębów mądrości zazwyczaj towarzyszy silny ból, często z ostrym stanem zapalnym. W wyniku braku miejsca w łuku zębodołowym zęby te wyrastają często pod dziwnym kątem lub nie na swoim miejscu i wypychają inne zęby, lub pozostają tylko częściowo wyrżnięte. Najgorzej jest, jeśli dziąsło częściowo przykrywa wystający ząb, wtedy między te dwie powierzchnie dostają się resztki jedzenia, trudne lub wręcz niemożliwe do usunięcia podczas mycia zębów. Bardzo łatwo wtedy o stan zapalny. Co robić w takiej sytuacji - jeśli objawy nie są zbyt mocno nasilone staramy się utrzymywać to miejsce w idealnej czystości. Rozumiem przez to mycie zębów miękką szczoteczką po każdym posiłku, dokładne płukanie ( polecam płyn Eludril lub Meridol ). Takim domowym sposobem jest częste przepłukiwanie bolącego miejsca płukanką z wody utlenionej ( 2 łyżki 3% wody utlenionej na pół szklanki wody) Dobrze sprawdzają się w takich sytuacjach irygatory stomatologiczne. Polecam również szałwię, która działa przeciwzapalnie i ściągająco, z preparatów aptecznych dobrze działa Gengigel żel. W poważniejszych stanach (obrzęk policzka, szczękościsk, podwyższona temperatura ) pozostaje tylko wizyta u dentysty.
Pozdrawiam
Krystyna Pikała

Jakie jest pytanie?
Bo jeżeli co z tym zrobić , to trzeba usunąć ósemkę.
Jeśli pytanie brzmi czy to normalne , to tak , nazywa się to utrudnionym wyrzynaniem się zęba ósmego i bywa bardzo bolesne i dokuczliwe.

Proces wyrzynania 8 czasami jest bardzo długi i bolesny. Warto wykonać RTG panoramiczne aby poznać położenie zęba i podjąć decyzję o ewentualnej ekstrakcji w przypadku braku możliwości wyrznięcia.