Opuchlizna i pęcherze na nogach

mojej sąsiadce 82 lata popuchly nogi już od dluższego czsu ma takie na opuchlnie pęcherze ,lekarze twierdzą że od serca ,ona się strasznie meczy wczoraj ją odwiedziłam to płakala bo już by chciała odejsc na drugą strone ,do tego męczy się jak kawałek po mieszkaniu przejdzie ,
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Obrzęki kończyn dolnych są objawem niewydolność serca, która w tym wieku jest trudna do leczenia.
Choroby serca powodują upośledzenie obiegu krwi w układzie żylnym i tętniczym kończyn dolnych, co przekłada się na pogorszenie ukrwienia skóry i tkanek podskórnych.
Niedostateczne odżywienie w/w powoduje powstanie zmian - jak pęcherze, owrzodzenia, itd.
Dodatkowo obrzęki powodują ból i uczucie "ciężkich nóg".
Przede wszystkim należałoby skontrolować leczenie chorób podstawowych.
Dodatkowo zalecam elewacje kończyn dolnych. W miarę możliwości w trakcie snu nogi powinny leżeć nieco wyżej (np. na poduszce) - spowoduje to grawitacyjny odpływ krwi z kończyn dolnych co powinno zmniejszyć obrzęki.
Dodatkowo można stosować maści na "zmęczone" nogi - np. lioton 1000. Należy jednak pamiętać, że wszystkie tego typu preparaty mogą być stosowane wyłącznie na zdrową skórę (proszę omijać miejsca w których znajdują się pęcherze).