Opuchlizna i stan podgorączkowy po ekstrakcji zęba

Witam.Dzisiaj byłem u dentysty i wyrwał mi na dole po lewej stronie piątke i szóstkę .Minęło już powyżej 6h a krew nie ustępuje i nadal leci.Może trochę mniej ale nadal jest jej spora ilość.Nie wiem co mam robić ponieważ przez to nie zjadłem jeszcze żadnego posiłku inic nie piłem.Również pojawiła się opuchlizna i stan podgorączkowy 37,3.Co mam zrobić ?.Przeczekać czy może tamować to dziąsło wacikami ?.

Dzień dobry!
Powinien Pan udać się na kontrolę do lekarza, który wykonał ekstrakcję, lub szukać pomocy u pogotowiu dentystycznym.
U zdrowego człowieka hemostaza (zatrzymanie krwawienia po zranieniu) powinna nastąpić po upływie 20 minut.
Po usunięciu dwóch zębów dopuszczalne jest sączenie z rany, czyli nieznaczne różowe zabarwienie śliny, ale nie mogą się gromadzić w ustach ciemne skrzepy krwi - to już jest krwawienie.
Doraźnie trzeba zagryzać jałowe gaziki, najlepiej nasączone roztworem soli fizjologicznej (nie używać wody utlenionej ani spirytusu!!!). Stosować chłodne okłady na policzek. Unikać nadmiernego wysiłku fizycznego.
Krwawienie może utrzymywać się z kilku powodów. Pomijając przyczyny związane z zabiegiem, proszę zwrócić uwagę na to czy przypadkiem nie zażywa Pan aspiryny lub innych leków rozrzedzających krew, czy nie podrażnia Pan rany językiem. Czy nie występują u Pana dziedziczne predyspozycje do krwawień.
Najlepiej jest szukać pomocy u chirurga stomatologicznego.
Z życzeniami zdrowia K.Sławecki!