Opuchlizna, krwawienie i nieprzyjemna woń z dziąseł

Pytanie do stomatologów, od tygodnia zaczęły mi krwawić dziąsła, czuję również opuchliznę oraz nieprzyjemną woń. Wszystko wokół dolnej prawej ósemki. Dodatkowo ząb naciska na inne zęby, bo boli mnie pół szczęki. Czuję również opuchliznę na migdale pod zębem. Ból jest nie do zniesienia. Wypłukuję to miejsce alkoholem (wódką). Ile czasu trwa taki stan zapalny? Jak mogę załagodzić ból? Niestety nie mogę pozwolić sobie na wydatek 400 - 500 zł za usunięcie tego zęba. Pozdrawiam Michał, 27 lat

Dzień dobry
ma Pan stan zapalny dziąseł i przyzębia spowodowany wyżynaniem się ósemki. Ten stan może długo potrwać i potrafi być niebezpieczny nawet dla życia. Ważne jest zlikwidowanie bakterii, które tam się zgromadziły. Radzę udać się do stomatologa, żeby opanować stan zapalny. Może się okazać, że konieczny będzie antybiotyk. Jeżeli nie ból zostanie zlikwidowany, może Pan spokojnie poczekać na wizytę w przychodni posiadającej umowę z NFZ. Warto też, przez kilka dni, płukać jamę ustną eludrilem zamiast wódką.

Krzywo wyrzynające się ósemki często doprowadzają do stanów zapalnych i dolegliwości bólowych. Ciężko stwierdzić, ile może potrwać taki stan. W miejscu, gdzie wyrasta nowy ząb mogła utworzyć się kieszonka, gdzie gromadzą się resztki jedzenia, powstaje infekcja, stąd nieprzyjemna woń. W takiej sytuacji może się Pan zgłosić z problemem do ośrodka, który ma kontrakt z NFZ. Doraźnie można stosować tabletki na ból gardła o działaniu bakteriobójczym typu chlorchinaldin lub faringosept, płukanki antybakteryjne np. preparaty na bazie chlorheksydyny (nie dłużej niż przez 2 tygodnie). Chociaż nie jest to rozwiązanie problemu, ponieważ stan zapalny będzie nawracał. Odradzam płukanie wódką, alkohol podrażnia błony śluzowe, wysusza jamę ustną, a w długofalowej perspektywie działa rakotwórczo.

Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl
badzbystry.pl