Opuchlizna nóg i dłoni oraz twardy brzuch w 34 tygodniu ciąży

jestem w koncówce 34 tygodnia . Jest to moja druga ciąża. Od ponad tygodnia pobolewa mnie podbrzusze oraz klucie w brzuszku przy tym mam bardzo twardy brzuszek. twardnienie brzuszka pojawia sie bardzo czesto nawet jesli nie odczówam zadnych bóli . przy pierwszej ciazy nie mialam takich objaw . jestem swiadoma tego ze jednak cos takm musi bolec,, ale nie wiem czy powinnam sie tym martwic. czesto puchna mi dłonie i nogi nawet jak wstane po nocy czy nie majac jakiego kolwiek wysilku. Ewelina
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Marta Gryszkiewicz

W końcowej fazie ciąży dochodzi do zbierania wody w organizmie kobiety ciężarnej. Stąd mogą pojawiać się obrzęki i uczucie ciężkości.
Bóle podbrzusza powinny zostać skontrolowane przez lekarza ginekologa prowadzącego ciążę. Z dużym prawdopodobieństwem ból w podbrzuszu może wynikać ze stopniowego obniżania się macicy i ustawiania dziecka względem miednicy. Dodatkowo płód aktualnie dość szybko przybiera na wadze i ma coraz mniej miejsca, co może dawać uczucie dyskomfortu.