Opuchlizna twarzy i rąk przy braniu antykoncepcji

Pani Brzezińska-Malak Barbara, data ur. 24/8/1971. OM 13/1/2010 Badaniem USG / aparatem Logiq 500 Pro/, używając sądy przezpochwowej, 6,0 MHz, stwierdzono: Macica prawidłowej wielkości , RVF w tyłopochyleniu o regularnym obrysie i jednolitej echogeniczności. Wymiary: trzon: 59 x 54 x 54 mm, szyjka 44 x 27 mm. Endometrium o regularnym obrysie i jednorodnej echogeniczności, ma grubość obu warstw 11,2 mm (norma 7-14 mm). Jama macicy i kanał szyjki macicy o gładkim obrysie. Jajnik lewy zarzucony do tylu w sąsiedztwie cieśni macicy, zawiera zwiększoną ilość pęcherzyków. Wymiary 32 x 30 x 20 mm. Jajnik prawy w zroście z tylną ścianą macicy o wymiarach: 38 x 36 x 21mm. W obrębie prawego jajnika widoczne dwie drobne torbiele o średnicy 15 mm i 11 mm. W okolicach przy macicy widoczne żylakowato poszerzone sploty naczyniowe. Przepływy w obu tętnicach jajnikowych wykazują wzmożone opory naczyniowe /RI 0,77/. W zatoce Douglasa niewielka ilość płynu. Poza tym zmian patologicznych w narządzie rodnym nie stwierdzono.

Z tego powodu zalecono mi branie M***, zaczęłam go brać od 4 dnia okresu. Ogólnie czuję się jak balonik. Opuchlizna rąk w ciągu dnia delikatnie ustępuje, ale nie do końca, podpuchnięte oczy i twarz nie. Ogólnie mam uczucie, że jest mi niedobrze, głowa jakaś ciężka, nie na okrągło. Może organizm się przyzwyczai, ale nie mogę przytyć przez zatrzymywanie wody w organizmie, ponieważ mam problemy z kręgosłupem - 3 przepukliny międzykręgowe. Sama nie wiem, co mam zrobić, czytam wszystko co mi wpadnie w rękę. Dziękuję za poradę. Barbara Malak

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

W przypadku pojawienia się działań niepożądanych środków antykoncepcyjnych, pierwszą rzeczą jaką należy zrobić, to zgłosić się do lekarza ginekologa. Być może konieczne okaże się odstawienie tych leków w związku z ich nietolerowaniem lub co najmniej zmiana na inny preparat. Rzadko dochodzi do tego, co nazywa Pani "przyzwyczajeniem się" organizmu do leków. Proszę nie zwlekać z wizytą. Leczenie jest prawidłowe, ale nie może się odbywać kosztem Pani zdrowia.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.