Opuchnięcia nóg u 44-latki

Od dobrych kilku lat puchną mi nogi; szczególnie stopy i to nie tylko w gorące dni. Czym to może być spowodowane i jak tą dolegliwość leczyć Co idę na kontrolną wizytę do internisty to on stwierdza ze nic mi nic jest. niech mi ktoś powie;wprost jak się sprawy mają. Mam małe ciśnienie tętnicze i lekką nadwagę 167/71. Mój wiek 44 lata Smaruję stopy żelem z wyciągiem z kasztanowca. Pomaga na 5 minut. Teraz jest lato; wstydzę się wychodzić z takimi nogami.

Częstą przyczyną obrzęków jest niewydolność krążenia żylnego kończyn dolnych. Nadwaga, wiek, długość trwania dolegliwości może o tym świadczyć. Powinno się jednak wykluczyć inne możliwe przyczyny.Przy zaburzeniach krążenia żylnego często robimy USG żył kończyn dolnych. Jeśli podejrzewalibyśmy niewydolność żył, wtedy bardzo ważne jednak jest schudnięcie, unikanie długotrwałej pozycji stojącej i siedzącej, częste ćwiczenia (pływanie, rower), zimne prysznice na nogi. Można sięgnąć po leki, ale nie ma na rynku naprawdę dobrych środków. Poza diosminą ( DIH, Diosminex )reklamowaną w TV można próbować np oxerutin (preparat Venoruton forte 2 x 1 tabl). Leki te działają wolno i ocenić skuteczność możemy po ok 2-3 tygodniach. Ze względu na wysoką cenę można te leki brać tylko okresowo np. w ciepłe miesiące.

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Być może zbyt mała ilość potasu i innych mikroelementów w diecie oraz niska aktywność fizyczna. Proszę przebadać się u dietetyka ( z analizą żywienia).
Pozdrawiam