Opuchnięcie kostek nóg

Witam. Od kilku lat zaobserwowałam iż nie widać u mnie już kostek bo tak są pouchnięte czy też nabrzmiałe.Bardzo brzydko to wygląda. Widywałam to u starszych ludzi ja mam 63 lata. Od czago to zależy i czy można coś w tej kwestii zrobić

Lek. Marta Gryszkiewicz

Obrzęki kończyn dolnych mogą mieć wiele przyczyn - choroby kardiologiczne, nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, zaburzenia w mikro krążeniu jako skutek chorób sercowo-naczyniowych i metabolicznych (np. cukrzycy), niewydolność zastawek żylnych (żylaki kończyn dolnych), choroby nerek i inne.
Przede wszystkim powinna zostać zdiagnozowana przyczyna obrzęków i w miarę możliwości wyeliminowanie ich przyczyna (np. poprzez prawidłową farmakoterapię choroby podstawowej).
Jeśli opuchlizna wokół kostek jest niewielka warto zakupić profilaktyczne rajstopy/pończochy/podkolanówki przeciwżylakowe - jest to tzw kompresoterapia ograniczająca obrzęk podudzi.
Jeśli ucisk profilaktyczny okaże się niewystarczający, powinna się Pani udać do chirurga naczyniowego który pomoże dobrać rajstopy o odpowiednim stopniu ucisku (zbyt duży stopień jest również niezalecany).
Poza tym elewacja kończyn - trzymanie ich na podnóżku, nie krzyżowanie podczas siedzenia, spanie z nogami powyżej głowy (kąt ok. 15 stopni) spowodują grawitacyjne odprowadzenie zalegającej chłonki wokół kostek, co przełoży się na zmniejszenie obrzęku.