Opuchnięta twarz dzień po rezonansie magnetycznym płuc

30.09.2014 miałam rezonans magnetyczny płuc a dzisiaj obudziłam się ze spuchniętą twarzą - oczy, piecze mnie skóra na twarzy, szyji - czy to po podaniu kontrastu - kiedyś leczyłam grzybicę /od kota dostałam/ jakiś preparat z jodem - powiedziano mi, że jestem uczulona na jod, bo naprzemiennie smarowałam te miejsca dwoma lekami.

Witam serdecznie,

Środki kontrastowe zwane potocznie kontrastem, stosowane w diagnostyce MRI, nie są wyprodukowane na bazie jodu, a na pierwiastkach o właściwościach paramagnetycznych czyli np. na gadolinu. Są one z reguły bezpieczne, a działania niepożądane występują rzadko i są z reguły łagodne i krótkotrwałe np. nudności, pokrzywka, zaburzenie smaku, ból oraz uczucie zimna w miejscu podania, bardzo rzadko reakcja anafilaktyczna, ból głowy bądź uczucie gorąca. Działania niepożądane zwykle występują w trakcie podanie lub zaraz po nim. Natomiast środki kontrastowe na bazie jodu są stosowane w diagnostyce TK. Ich działanie niepożądane występuję również w trakcie badania lub zaraz po badaniu, choć są one częstsze niż w badaniach MRI.
Pani dolegliwości mogą być zbiegiem okoliczności ale mimo wszystko nie lekceważył bym ich. Dlatego sugeruję aby udała się Pani jak najszybciej do lekarza rodzinnego w celu konsultacji.

Pozdrawiam.