Opuchnięte kolana a ryzyko boreliozy

Witam. Pytanie dotyczy mojej 15-letniej córki. Otóż około 5 lat temu zaczęły się u niej problemy ze stawami kolanowymi, tj. opuchnięcia i bóle o mniejszym lub większym nasileniu uniemożliwiające normalne funkcjonowanie nóg. Od lekarza rodzinnego trafiliśmy do ortopedy, który niestety po każdej wizycie bez badań i diagnozy zlecał smarowanie różnorakimi specyfikami. Obrzmienia i bóle nie występują stale, raz ustępują całkiem nawet na kilka miesięcy, potem trwają kilka dni, a potem znowu jakaś krótsza czy dłuższa przerwa i pojawiają się znowu na parę dni lub tygodni. W ubiegłym roku córka trafiła na oddział reumatologii dziecięcej pod opiekę reumatologa i ortopedy, jednak żadne (chyba dość szczegółowe) badania ani USG kolan nie wykazały żadnych nieprawidłowości. W tym roku pojawiły się także (nie wiem czy jedno z drugim ma coś wspólnego) osłabienia i omdlenia oraz silne zawroty głowy (ponad 24 godziny leżenia w łóżku, przy próbie wstania - wymioty), 2 dni i przechodzi po zwiększaniu ilości przyjmowanych płynów. Dodam, że córka cztery razy miała kleszcze, w tym raz pod kolanem, ale nie przypominamy sobie, aby którekolwiek ugryzienie wywołało jakiś rumień czy choćby zaczerwienienie. Proszę o radę, czy powinnam rozpocząć konsultacje pod kątem boreliozy?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!

W przypadku, gdy nie została postawiona odpowiednia diagnoza, a wyniki pozostałych badań są prawidłowe warto przeprowadzić także diagnostykę w kierunku boreliozy.

Objawy stawowe boreliozy mogą się pojawić jeżeli zakażenie nie zostało wykryte na wczesnym etapie i opanowane antybiotykoterapią. Mogą wystąpić po okresie od kilku tygodni do kilku miesięcy po zakażeniu. Zapalenie stawów jest jedną z najczęstszych manifestacji choroby. Zwykle dotyczy dużych stawów (np. kolanowych, skokowych, łokciowych). Charakterystyczne są nawracające zaostrzenia, z czasem coraz rzadsze i brak uogólnionej reakcji zapalnej mimo dużego wysięku w stawach.

Nieleczone zapalenie może przejść w formę przewlekłą. Symptomy pojawiają się 4 miesiące do kilku lat po wystąpieniu infekcji pierwotnej.

Rozpoznanie boreliozy wymaga dwuetapowego protokołu diagnostycznego. Pierwszy etap to wykazanie obecności swoistych przeciwciał IgM lub IgG (w zależności od postaci klinicznej) metodą immunoenzymatyczną, natomiast w drugim etapie u chorych z wynikami dodatnimi lub wątpliwymi należy dokonać oznaczenia metodą Western-blot.

pozdrawiam serdecznie!