Opuchnięte nogi u 78-latki po operacji bajbasów

Mam pewien problem , a wlasciwie moja babcia wiek 78 lat ma nadcisnienie, jest po operacji bajpasow 12 lat temu, osteroporoza rowniez jej dokucza , nastomiast najwiekszy problem ma z nogami , bardzo jej puchna nogi (stopy) i odczuwa pieczenie.Jaka moze byc przyczyna opuchnietych nog i co zrobic zeby tak niepuchly , pomozcie prosze bo nie wiem jak jej ulzyc.

Lek. Marta Gryszkiewicz

Najbardziej prawdopodobną przyczyną jest niewydolność serca i nieodpowiednie (niewystarczające już) dawki diuretyku w leczeniu nadciśnienia. Pomóc może modyfikacja leczenia (której powinien dokonać lekarz rodzinny) oraz elewacja (uniesienie) nóg do góry podczas spania i siedzenia (nogi na poduszce lub kocu).
Dodatkowo wskazana może być kompresoterapia przy pomocy pończoch przeciwżylakowych.

Witam Panią,

Opuchniecie i pieczenie nóg może być objawem cukrzycy. Proszę jak najszybciej zrobić badania pod tym kontem. Same Panie nie podejmują żadnych kroków nie znając do końca przyczyny opuchnięcia. Proszę zgłosić się na badania. Oprócz cukrzycy przyczyną mogą być problemy z krążeniem i całym układem krwionośnym. U Pani babci może się także gromadzić woda w organizmie co sprzyja opuchnięciom. Nie mając wyników badań nie jestem w stanie konkretnie odpowiedzieć na Pani pytanie. Niezbędna jest konsultacja lekarska.

W razie dodatkowych pytań zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk