Opuchnięte stopy i dłonie w 35. tygodniu ciąży

Witam jestem w 35+3 tc.i od 3 dni mam strasznie spuchniete stopy oraz dlonie.lewa stopa bardziej.opuchlizna nie ustepuje po odpoczynku a bol w nocy jest nie do wytrzymania.cisnienie 140/100 lub 140/90.puls115.co robic.czy cos grozi mojemu dziecku.

Lek. Marta Gryszkiewicz

Najważniejsze jest unoszenie kończyn dolnych, także podczas snu (należy trzymać nogi na poduszce, powyżej głowy). Należy leżeć na lewym boku, wtedy nie dochodzi do ucisku żyły głównej dolnej i powrót krwi z kończyn dolnych do serca nie jest utrudniony i nie dochodzi do zastoju i obrzęków.
Takie obrzęki w końcowym okresie ciąży są normalne i nie powinny budzić Pani niepokoju. Jednak ciśnienie tętnicze jest zbyt wysokie i powinno zostać poddane leczeniu. Proszę zgłosić się niezwłocznie do lekarza ginekologa prowadzącego ciążę. Nadciśnienie może bowiem doprowadzić do odklejania się łożyska, rzucawki i innych stanów patologicznych zagrażających porodem przedwczesnym, a tym samym zarówno Pani jaki i dziecku.

Obrzęki pod koniec ciąży występują dość często ale można sobie z nimi radzić na kilka sposobów:
1. pozycje ułożeniowe o których pisała Pani doktor
2. w tych pozycjach można wykonywać proste ćwiczenia (krążenia rękoma, ruchy stopami) które uruchamiają pompę mięśniową poprawiając krążenie krwi i limfy
3. masaże limfatyczne
Pozdrawiam
Tomasz Chomiuk - fizjoterapeuta - Warszawa