Osłabienie, drętwienie mięśni a niedobór witaminy B12

Mam 20 lat i od 3 miesięcy jestem na diecie wegetariańskiej, z której ok. 1 miesiąc temu zaczęłam wyłączać także produkty mleczne i jajka. Mniej więcej tydzień temu wystąpiły u mnie następujące objawy: zmęczenie i osłabienie, drżenie mięśni, drętwienie dłoni, "przyćmione" czucie w dłoniach. Czy może być to spowodowane niedoborem wit. B12? Jeśli tak, to czy wystarczy jedynie uzupełnienie diety i suplementacja czy też konieczna jest wizyta lekarska i wykonanie badań diagnostycznych? Dziękuję

Objawy opisane przez Panią mogą sugerowac niedobory witaminy B12, ale żeby to ustalić należy wykonać badanie krwi. Radzę zacząć od wizyty u lekarza i wykonania podstawowych badań ponieważ objawy te nie są jednoznaczne. Na ten moment może się Pani wspomóc suplementacją oraz źródłami naturalnymi :najbogatszymi źródłami witaminy B12 są algi (np. spirulina) oraz produkty pochodzenia zwierzęcego: wątroba, nerki, serce, chude mięso, ryby, skorupiaki, sery i jaja. Niewielkie ilości witaminy B12 znajdują się w kiełkach zbóż oraz roślinach strączkowych.