Osłabienie działania tabletek antykoncepcyjnych - co to oznacza w praktyce?

Z ulotki wiadomo, że lek może osłabić działanie tabletek antykoncepcyjnych, jednakże moje pytanie brzmi... na jak długo? Czy jest to wpływ tylko i wyłącznie w czasie przyjmowania jednego i drugiego specyfiku, czy może należy zachować okres np. 7-dniowej karencji po zakończonej kuracji lekiem zmniejszającym działanie tabletek antykoncepcyjnych, oczywiście przy jednoczesnym zażywaniu i jednych i drugich. A może chodzi o to, że cały cykl jest wówczas niepewny? Z góry dziękuję za odpowiedź i uściślenie tej, bądź co bądź, niejasnej kwestii.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Osłabienie działania antykoncepcji hormonalnej przez  inny lek możemy potraktować tak, jakby to było pominięcie pigułki. Należy przyjąć takie uproszczenie, bo trudno przewidzieć dokładnie interakcję leków. W przypadku pominięcia pigułki znaczenie odgrywa tydzień cyklu, w którym to się stało - najbardziej newralgiczny jest pierwszy i trzeci tydzień. Dodatkowo zażywanie leku przez np. tydzień, to jakby pominięcie kilku pigułek, a nie jednej!

Jeśli więc zażywamy leki mogące obniżyć działanie antykoncepcyjne pigułek, to najlepiej jest przyjąć, że podczas całego tego cyklu nie możemy liczyć na pełne działanie antykoncepcyjne i w związku z tym konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie przez cały cykl oraz podczas 7-dniowej przerwy i najlepiej przez 7 pierwszych dni nowego blistra.

Wspólnie z lekarzem przepisującym lek, można rozważyć pominięcie 7-dniowej przerwy, rozpoczęcie nowego blistra od razu po poprzednim i stosowanie dodatkowej antykoncepcji przez pierwsze 7 dni. Producenci pigułek nie podają szczegółowych instrukcji w tym względzie...

Może to wszystko jest nadmierną ostrożnością, ale wydaje mi się, że warto.

Pozdrawiam!