Osłabienie erekcji w wyniku nadmiernej masturbacji

Witam! Mam 24 lata, przez ostatnie 8 lat dosyć często się masturbowałem - średnio 1-2 dziennie, oglądając strony internetowe o treści erotycznej/pornograficznej. Od dłuższego czasu zauważyłem u siebie brak porannych wzwodów oraz nawet przy masturbacji nie do końca pełny wzwód. Często również masturbowałem się przy nie do końca pełnym wzwodzie. Przez 8 lat nigdy nie miałem polucji. Dodam, że nie współżyłem z kobietą. Mam dziewczynę, ale nie współżyjemy, podczas pieszczot z nią (w ubraniu) czuję wzwód, ale niepełny - taki półwzwód. Byłem kiedyś u urologa, stwierdził, że z moimi genitaliami jest wszystko ok. Mam pytania: 1. Czy po odstawieniu masturbacji wszystko wróci do normy - tj. będę miał pełny i mocny wzwód przy dziewczynie, powrócą poranne erekcje? W jakim czasie może nastąpić powrót do normy? 2. Czy nadmierna masturbacja może powodować zmiany hormonalne - spadek testosteronu, wzrost FSH, upośledzenie produkcji plemników, itp? Czy w wyniku tego mogę stać się bezpłodny? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam!

Witam! W opisanej sytuacji osłabienie erekcji może wynikać ze zbyt częstej masturbacji, dodatkowym czynnikiem, jest fakt, że podniecenie osiągane było wyłącznie za pomocą silnych bodźców wzrokowych. Inna forma bodźców, brak dotychczasowych bodźców oraz rozładowane napięcie seksualne może utrudniać osiągnięcie pełnej erekcji podczas gry wstępnej. Odpowiadając na pytania, w opisanej sytuacji wskazane jest zaprzestanie masturbacji, jedyną aktywnością seksualną powinno pozostać współżycie z partnerką. Widoczna poprawa może się pojawić po kilku tygodniach. Masturbacja nie prowadzi do istotnych zmian hormonalnych, czy zaburzeń spermatogenezy. Głównymi problemami wynikającymi z częstej masturbacji są zaburzenia erekcji, problemy z osiągnięciem orgazmu podczas współżycia jak również realne ryzyko uzależnienia. W tej chwili nie ma powodów do niepokoju. Pozdrawiam serdecznie!