Osłabienie i sine oczy a wyniki badania krwi

Witam! Poniżej zamieszczę moje aktualne wyniki. Wcześniej dodam tylko, ze dwa miesiące temu urodziłam moje drugie dziecko - miałam cesarskie cięcie - i nie karmię już piersią. Do zrobienia wyników skłonił mnie mój niekorzystny wygląd, a konkretnie wyjątkowo duże zasinienia i obrzęki wokół oczu, oraz osłabienie (mając jednak niemowlę, to drugie wydaje mi się normalne:) Badanie Parametr Wynik Jednostka L H Norma Morfologia krwi Leukocyty 5,7 tys/µl 3,8 10 N Erytrocyty 4,6 mln/µl 3,7 5,1 N Hemoglobina 12,4 g/dl 12 16 N Hematokryt 39% 37 47 N MCV 85 fl 80 99 N MCH 27 pg 27 35 L MCHC 31,6 g/dl 32 37 L Płytki krwi 268 tys/µl 140 440 N RDW-SD 46,5 fl 36,4 46,3 H RDW-CV 15% 11,6 14,8 H PDW 12,7 fl 9 17 N MPV 11,1 fl 9 13 N P-LCR 33,3% 13 43 N PCT 0,3% 0,2 0,4 N Neutrofile 3,46 tys/µl 2,5 7 N Limfocyty 1,5 tys/µl 1 3,5 N Monocyty 0,55 tys/µl 0,2 1 N Eozynofile 0,13 tys/µl 0,1 0,5 N Bazofile 0 tys/µl 0 0,1 N Niedojrzałe granulocyty IG il. 0,02 tys/µl 0 0,03 N Neutrofile 60,7% 40 70 N Limfocyty 26,4% 20 45 N Monocyty 9,7% 2 10 N Eozynofile 2,3% 1 5 N Bazofile 0,5% 0 2 N Niedojrzałe granulocyty IG% 0,4% 0 0,4 N OB OB 9 mm/h 12 Potas Potas 5,01 mmol/l 3,5 5,1 N żelazo Żelazo 41 µg/dl 37 145 N. Proszę o interpretację moich wyników. Pozdrawiam

Witam serdecznie!

Wyniki badań mieszczą się w granicach normy, a więc nie ma powodów do niepokoju. Parametry takie jak hematokryt, poziom hemoglobiny oraz żelazo mieszczą się przy dolnej granicy normy, a więc sugerowałabym włączenie do diety produktów, które zawierają więcej żelaza, aby zapobiec ewentualnym niedoborom w przyszłości.

Dieta bogata w żelazo, to przede wszystkim produkty mięsne (czerwone mięso - wołowina, wieprzowina, cielęcina), drób, orzechy, pieczywo oraz inne produkty pełnoziarniste (płatki, makarony, kasze, ryż) oraz zielone warzywa (np. brokuły, sałata).

Osłabienie może być związane z niedawno przebytą ciążą i obciążeniem jakim jest opieka nad małym dzieckiem. Warto poprosić kogoś bliskiego o pomoc w opiece, a samej skorzystać np. z basenu, fitnessu. Sport doskonale poprawia przemianę materii, dotlenia organizm i usuwa zmęczenie. Gdyby mimo wszystko, objawy się utrzymywały wtedy warto skontrolować czynność tarczycy (hormon TSH). U młodych mam czasami może dochodzić do zaburzenia czynności tarczycy.

Pozdrawiam serdecznie