Osłabienie i wypadanie włosów

Witam! Zwracam się do Państwa z prośbą o pomoc lub chociaż poradę w przypadku wypadających włosów. Wszyscy lekarze, u których dotąd byłam rozkładają ręce. Wiem, że problem trzeba dokładnie opisać, więc z góry uprzedzam, że to będzie długa historia. :) Może zacznę od tego, że niedawno skończyłam 20 lat. Do 2003 roku żyłam bezproblemowo ze zdrowiem, lecz kiedy miałam 11 lat, w ciągu 2 miesięcy wykryto u mnie cukrzycę (typu 1), twardzinę ograniczoną oraz agenezję lewej nerki. Przyjęłam insulinę NovoRapid (którą biorę do dziś), tabletki Piascedline oraz wit. A+ E. Leczenie szło mi dobrze do momentu, w którym zauważyłam, że twardzina, a dokładnie plamy, które miałam na ciele, zaczęły się powiększać. To był rok 2009. Lekarz wprowadził mi nowe leki: przez miesiąc brałam Encorton i Methotrexat, który biorę do dziś (w małych porcjach raz w tygodniu- 3 rano i 3 wieczorem).

No i po pewnym czasie zaczęły wypadać mi włosy. Najpierw myślałam, że to od tej witaminy A+E, brałam ją w końcu przez 6 lat codziennie. Reumatolog mi polecił odstawić witaminę i przepisał cynk. Nie było żadnej poprawy, włosy leciały garściami. Potem pomyślałam, że to od Methotrexatu (encorton już wtedy przestałam stosować), ale lekarz powiedział, że ten lek nie ma na to wpływu. Skierowałam się o pomoc do mojego diabetologa. Pani doktor powiedziała, że cukrzyca nie ma wpływu na włosy (a powiem szczerze, że zdarza mi się mieć przez dłuższy okres nieuregulowaną cukrzycę). Ludzie na forum diabetologicznym pisali, że im włosy też wypadały przez wysokie cukry, ale jak się zaczęli poprawnie leczyć, to zahamowało wypadanie. Mi nie pomogło. W między czasie miałam wycięty pieprzyk (w okolicy piersi), został on zbadany i się okazało, że nie był jakiś złośliwy. Poradziłam się Pani dermatolog, brałam różne leki, począwszy od witaminowych typu belissa, skrzypowita itp., vichy dercos w ampułkach, potem w proszku do picia, Gelacet i skończyłam na Loxon 5%. Powiem szczerze, że ten ostatni lek był najlepszy, włosy przestały mi wypadać, ale były też skutki uboczne - włosy mi rosły wszędzie! Na karku, plecach, rękach, brzuchu, pojawił się ''młodzieńczy wąsik'', a po czasie w dodatku ostre swędzenie głowy, łupież. Dermatolog poradził mi, żebym go odstawiła.

Do tej pory mam problemy z powracającym łupieżem, słabymi, cienkimi, wypadającymi włosami. Od pewnego czasu doszło mi też nadciśnienie, biorę Bisocard codziennie 2,5 mg rano. Zbadałam sobie tarczycę, TSH wyniosło 1,960 FT3 3,09 i FT4 1,23. Co jakiś czas od każdego lekarza dostaję skierowanie na badanie krwi i moczu, zawsze jest wszystko w porządku. Może trzeba zrobić badania na hormony? Albo na jakieś witaminy. Już nawet nie wiem, za co się wziąć. Każdy rozkłada ręce, a mi włosy dalej się sypią. Dodam tylko, że nie jestem po porodzie, nie byłam w ciąży, nie stosuję antykoncepcji hormonalnej. Nie wiem czy to coś zmieni, ale podczas badania Dopplerowskiego wyszło mi, że jedna z żył jest niewydolna, 13 mm średnicy. Tak, mam problemy z żylakami, są one u mnie w rodzinie genetyczne. Podsumowując biorę obecnie leki: NovoRapid, Piascedline (1x1), Bisocard (2,5 mg x1) Methotrexat (3x2x1) Acidum folicum Hasco (dwa dni po przyjęciu Methotrexatu 1 tabletka). Liczę chociaż na poradę, wolę działać niż siedzieć bezczynnie. Z góry dziękuję za okazaną pomoc. Pozdrawiam.

Witam serdecznie!

W Pani przypadku przyczyn wypadania włosów może być wiele, po pierwsze choroby na które Pani choruje mogą być przyczyną zbytniej utraty włosów, a po drugie stosowane przez Panią farmaceutyki. Ponadto przyczyną może być zupełnie odrębna choroba.
Metotrexat jest lekiem cytostatycznym, i z pewnością ma znacznie mniej efektów niepożądanych niż w przypadku zastosowania w onkologii, jednak jego wieloletnie użycie mogło wpłynąć na stan Pani włosów. Podobnie jeżeli chodzi o stosowany lek na nadciśnienie. Bardzo rzadko, ale może dochodzić do wypadania włosów po stosowanym przez Panią preparacie.
Wskazane jest ponowne skonsultowanie się z lekarzem prowadzącym- rozumiem że odstawienie Metotrexatu raczej nie wchodzi w grę, ale leków na nadciśnienie jest wiele i może warto spróbować zmiany - po modyfikacji zaczekać kilka tygodni po zmianie preparatu na efekt, jeżeli go nie będzie konieczne jest dalsze poszukiwanie przyczyny dolegliwości.

Pozdrawiam