Osłabienie i wzmożonone wypadanie włosów po ich rozjaśnianiu

Dzień dobry! 5 lat temu rozjaśniałam włosy z ciemnego blondu/jasny brąz na jasny blond. Po tym zabiegu zmieniła się struktura włosów, stały sie mniej gęstsze i cieńsze. Minęły już 3 lata, gdy nie farbuję włosów i wszystko wróciło do normy prócz tego, że nie są już tak gęste. Bardzo chcialabym zrobić sobie pasemka jasne blond tylko obawiam się, że to może trwale uszkodzić strukturę włosa (staną się cieńsze, przetłuszczające, kruche, rzadsze). Mam zamiar je zrobić tak by unikać góry głowy, tzn. tam gdzie mogłoby dojść do kontaktu farby z cebulkami, z żywymi komórkami włosa. I jeżeli tak bym zrobiła to czy włosy będą mi wyrastać cieńsze, brzydsze, kruche, jeżeli nie będą mieć kontaktu z farbą? Czy po zaprzestaniu rozjaśniania włosy będą mi wyrastać zdrowe, tak jak niefarbowane? Czy od farbowanie zmienia sie naturalny kolor włosa, tzn. czy ciemnieje? Czy trwale zmieni mi się struktura włosa? Mam 19 lat i nie chcę, żebym w przyszłości była prawie łysa. Dziękuję za odpowiedź.

Witam! Farbowanie włosów wywiera znaczący wpływ na strukturę włosa. Przejawia się to zwiększoną łamliwością, kruchością, łatwym odkształcaniem się, rozdwajaniem oraz "puszeniem się". Stosowanie agresywnych farb może spowodować przesuszenie skóry głowy oraz zwiększenie przetłuszczania włosów. Można próbować temu zapobiec stosując maski nawilżające, szampony przeznaczone do włosów farbowanych oraz profesjonalne farby i zabiegi wykonywane w salonach fryzjerskich. Dodatkowo włosy farbowane należy chronić przed wysoką temperaturą suszarki i lokówki. Zmiany dotyczącą tej części włosa, która ma kontakt z farbą. Po zaprzestaniu farbowania odrastające włosy powinny mieć prawidłową strukturę, jeśli nie występują żadne choroby skóry głowy. Częste farbowanie nie ma wpływu na zmianę naturalnego koloru włosów. Zmiany naturalnego koloru np. ściemnienie może wynikać z częstego ich obcinania oraz mogą zachodzić wraz z wiekiem. Częste farbowanie osłabia cebulkę włosa i może powodować wypadanie włosów, zwłaszcza przy stosowaniu nieodpowiednich farb, drastycznej zmianie koloru (z ciemnego na bardzo jasny) oraz u osób predysponowanych. Pozdrawiam serdecznie!