Osłabienie i zanik miesiączki po odchudzaniu

Mam 13 lat. Jeszcze przed wakacjami ważyłam 65 kg, a teraz 55 kg i mam 168 cm wzrostu. Jadłam 1000 czasem 1200 kalorii (czasem zdarzało mi się, np: raz na tydzień odpuścić sobie jeden dzień i się obżerać, wtedy waga szybko wzrastała, ale jak zaczęłam znów jeść 1000 kalorii, to znowu szybko spadła). Nie wiem, co teraz robić, bo nadal się odchudzam i od rozpoczęcia diety nie mam miesiączki. Jestem osłabiona i nic mi się nie chce. Mama każe mi przestać się odchudzać, ale ja bym chciała ważyć jeszcze mniej. Co mam robić, bo boję się o swoje zdrowie, mam przestać się odchudzać? Nie chcę, żeby waga powróciła.

Witam,

powinnaś bezwzględnie przestać się odchudzać. Jesteś bardzo młoda i w Twoim wieku tak restrykcyjne ograniczanie kalorii jest bardzo szkodliwe dla rozwoju i wzrostu organizmu. Może również spowodować negatywne skutki zdrowotne w późniejszym wieku. Powinnaś się bać o swoje zdrowie, bo sama doprowadzasz do jego upadku.

Dodatkowo jesteś bardzo szczupła i dalsze odchudzanie jest naprawdę zbędne. Powinnaś zwiększyć podaż energii. Kilka kilogramów z pewnością Ci przybędzie, ale dzięki temu powróci miesiączka i nie będziesz już osłabiona.

Mimo to, jeśli będziesz jadła więcej, ale zdrowe produkty, wtedy na pewno nie będziesz musiała się martwić o nadmierne kilogramy. Pamiętaj tylko, żeby na powrót się nie odchudzać, bo Twój metabolizm osiągnie tempo osoby 70-letniej! Więcej dowiesz się z artykułu http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki

Pamiętaj też o aktywności fizycznej, która przyspiesza tempo metabolizmu oraz zwiększa spalanie kalorii, dzięki czemu nie odczujesz skutków zwiększonego spożywania kalorii.

Pozdrawiam