Osłabienie i zawroty głowy a anemia

Witam. Moje pytanie brzmi: w jakim czasie można nabawić się anemii? I co trzeba zrobić, żeby ją mieć? Wiem, że przez niedobory witamin itd., ale mi bardziej chodzi o to, że czegoś się nie je. Zastanawia mnie to, bo od niedawna nie czuję się rewelacyjnie. Jak gwałtownie wstaję, to kręci mi się w głowie, cały czas czuję takie coś jak ból głowy, ale nie jest to takie mocne. Po prostu czuje, że mnie coś w głowie boli tak lekko. Dodatkowo po niewielkim wysiłku mam zadyszkę, ale mogę dalej biegać itp. Tyle, że to nie dziwne, bo od zawsze mam mega, dużo energii. Często mam też tak, że nagle strasznie się pocę. Mam zimne ręce, jest mi zimno i jestem mokra lub mam zimne ręce i jest mi gorąco. Czasem też robi mi się duszno, pieką mnie oczy i łzawią. Nie wiem, co się dzieje. Dodam, że od roku jestem wegetarianką. Mam tylko nadzieję, że to nie ma z tym nic wspólnego, bo mięsa na pewno nie zacznę jeść.

ponad rok temu

Witam!

Osłabienie, zawroty głowy, zmniejszona tolerancja wysiłku rzeczywiście mogą być spowodowane niedokrwistością. Aby ją potwierdzić lub wykluczyć, konieczne jest wykonanie morfologii krwi. Dieta wegetariańska sprzyja niestety niedoborom pokarmowym - choćby witaminy B12 czy żelaza, biorących udział w krwiotworzeniu.

Szczególnie łatwo dochodzi do niedoborów żelaza - jest to najczęstsza przyczyna anemii. W produktach roślinnych znajduje się postać tego pierwiastka, która jest znacznie gorzej przyswajalna niż postać występująca w mięsie czy podrobach. W pewnych sytuacjach konieczna więc musi być suplementacja farmakologicznymi preparatami żelaza.

Najlepiej, aby udała się Pani do lekarza rodzinnego, który na podstawie rozmowy z Panią,  zbadaniu Pani i analizie badań dodatkowych (takich jak np. morfologia, oznaczenie stężenia glukozy, elektrolitów, kreatyniny, TSH we krwi, badanie ogólne moczu) będzie mógł postawić rozpoznanie odnośnie przyczyny Pani dolegliwości bądź skieruje Panią na bardziej specjalistyczne badania.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.