Osłabienie i zawroty głowy a niedowaga u 17-latki

Witam. Moja córka ma 17 lat i od dłuższego czasu skarży się na osłabienie. Chodzi o to, że gdy gwałtownie wstaje musi chwilę odczekać - kręci jej się w głowie i ma mroczki przed oczami. Jest ona wysoka - ponad 1.70m oraz ma niedowagę. Waży ok. 50 kg. Jaka może być tego przyczyna? Czy jej niedowaga może być skutkiem tego osłabienia?

Joanna Ciszczoń Dietetyk, Mierzyn

Córka jest w wieku kiedy młode dziewczęta przywiązują dużą wagę do wyglądu i swojej wagi. z informacji które Pani podaje wnioskować można, że objawy osłabienia, mogą być związane z zaburzeniami odżywiania. Przy wzroście 170 cm i wadze 50 kg BMI wynosi 17, 3 co oznacza znaczne wychudzenie. Pytanie również jest takie czy nie zaobserwowała Pani nagłego spadku wagi, odmawiania posiłków, wzrostu aktywności fizycznej ? Anoreksja to bardzo podstępna choroba wymaga długotrwałej pracy kilku specjalistów, przede wszystkim psychologa, dietetyka i lekarza rodzinnego.

Zawroty głowy mogą być spowodowane brakiem energii w ciele i spadkiem cukru. Przy takiej niedowadze mogę podejrzewać, że córka nie ma zbyt dobrze ułożonej diety. Podaję schemat jedzenia, który może pomóc jej wrócić do formy.
Rano - kasza gotowana na wodzie z bakaliami, owocami lub w wersji warzywnej. To węglowodany.
Obiad to białko - ważna jest rozdzielność, jeden rodzaj białka dziennie- mamy dzień w tygodniu rybi, dzień mięsny - jemy to tylko z warzywami i pozostałe dni jarskie. Wówczas zajadamy się zbożami, warzywami, a białko to strączkowe fasolki, grochy, soczewice, cieciorki.
Kolacja- jarska zupa.
Do tego tłuszcze w ciągu wszystkich posiłków - masło, masło klarowane i oleje tłoczone na zimno. Jak jeszcze będzie pić zioła, ciało będzie mogło dążyć do równowagi.
pozdrawiam

 Joanna CiszczoĹ

Droga Pani,

Osłabienie może być wynikiem wielu czynników. Jednak prawidłowe odżywianie w wieku 17 lat u dziewczyny z niedowagą to podstawa. Ewidentnie widać, że Pani córka ma niedowagę. Jeśli zbyt mało je, a tak najprawdopodobniej jest, to brakuje jej energii na podstawowe codziennie czynności. Powinniśmy dstarczać organizmowi tyle energii z pożywieniem, ile w ciągu dnia wydatkujemy - bilans zerowy. Może Pani oczywiście wykonać córce podstawowe badania krwi, żeby wykluczyć np. anemię, ale bez względu na to, córka powinna zacząć odżywiać się prawidłowo. Jeśli trudno będzie sobie Pani z tym poradzić, proszę udać się do najbliższego dietetyka, który pomoże zbilansować dietę Pani cóki.

Z poważaniem
Dorota Szpiler-Maciejewska

Witam!
Może być to związane z szokiem ortostatycznym, czyli gwałtowną zmianą pozycji. Proszę jednak zrobić córce ogólne badania krwi i moczu, może być również anemia przy niedowadze. Proszę napisać jak odżywia się córka. Pozdrawiam

Witam,
Takie zawroty głowy mogą być spowodowane niskim ciśnieniem krwi, wtedy Pani córka nie powinna gwałtownie zmieniać pozycji, czyli szybko wstawać. A w diecie powinna uwzględniać produkty bogate w sód ( pieczywo,sery, ryby, warzywa konserwowane, wędliny) oraz potas (pomidory, ziemniaki, otręby, orzechy,migdały,owoce suszone, warzywa strączkowe) Potas i sód regulują gospodarkę wodno-elektrolitową w organizmie, biorą udział w procesach regulacji ciśnienia osmotycznego w płynach ustrojowych. Nie należy zapominać o odpowiedniej podaży płynów, czyli około 2 litry wody mineralnej niegazowanej, najlepiej takiej, która zawiera powyżej 500 mg składników mineralnych w litrze. Drugą przyczyną takich osłabnięć może być anemia, także zalecam zrobienie podstawowej morfologii krwi.
Pozdrawiam serdecznie