Osłabienie kondycji fizycznej po wszczepieniu rozrusznika serca

Wstawiony (3 lata) rozrusznik serca-zdrowie i kondycja fizyczna bardzo się pogorszyła Objawy-nawet spacer-silne duszności,ból "w żołądku"Zrobiono badania usg serca, próbę wysiłkową z wykorzystaniem stymulatora, inne badania specjalistyczne oraz próby przestawienia stymulatora Wykluczono miażdżycę Przestawienie stymulatora dwujamowgo dwukrotne 60/50/ 60 brak zmian Problem się nasila i jakość życia jest zła Leki -cozaar, cardura, concor Diagnoza zespół stymulatorowy Na czym on polega?Mam 63 lata.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie.Zespół stymulatorowy pojawia się mimo braku zaburzeń funkcji rozrusznika oraz braku czynnościowego tła tych dolegliwości. Zespół stymulatorowy jest wynikiem wstecznego pobudzania komorowo-przedsionkowego.