Osłabienie libido po dwóch poradach przez cesarskie cięcie

Dzien dobry. Mam 27lat i dwojke dzieci ktore przyszly na swiat przez cesarskie ciecie. U mnie jest taki proplem,ze zauwazylam u siebie spadek libida. Przed ciaza moglam z mezem uprawiac sex codziennie a teraz po tych ciazach juz tak niemam ochoty. Maz chcialby zemna sie kochac codziennie ale Ja juz tak nie potrawie,niewiem czy to jest wina tabletek antykoncepcyjnych czy to przez te cesarskie ciecie. Jak uprawiam z mezem sex to czuje jakby rana mnie bolala. Jak mam zwiekszyc znowu libido.

Dzień dobry!

Większość par stwierdza, że po pojawieniu się na świecie dzieci, życie seksualne - czasami w mniejszym, a czasami w większym stopniu - słabnie. Ma na to wpływ gospodarka hormonalna kobiety, która zmienia się w ciąży i podczas porodów. Dominują hormony związane z opieką nad potomstwem, czułością, opiekuńczością, przywiązaniem - a mniejszą rolę grają te związane z pożądaniem, dążeniem, aktywnością seksualnością. Istotna często jest również kwestia zmęczenia opieką nad maluchami i obowiązkami domowymi, stres, niedospanie, brak czasu dla siebie. Także - ocena własnego ciała i własnej kobiecości, seksualności, zmysłowości. Ocenianie siebie raczej jako matki, żony, opiekunki, pracownika - niż kochanki, kobiety. Również stosowanie antykoncepcji hormonalnej niekiedy może dodatkowo obniżać libido.

Częściowo są to zmiany, z którymi warto się pogodzić. Jednocześnie jednak wiele można zmienić. Zachęcam do refleksji nad sobą i przyczynami zmian swojej seksualności (te zmiany są naturalne i nie można im zapobiec, ale nowa seksualność może być równie dobra!), rozmów z partnerem, przemyślenia, czy i dlaczego obecne życie seksualne jest dla Pani mniej atrakcyjne i co mogłoby się wydarzyć, aby seks był dla Pani ciekawszy, bardziej atrakcyjny, aby częściej miała Pani na niego ochotę. Polecam lekturę poradników o tej tematyce lub wizytę u psychologa seksuologa - samej lub z partnerem.

Pozdrawiam!

Witam serdecznie,
może być tak, że nabawiła się Pani pewnego rodzaju urazu psychicznego po cesarskich cięciach, wspomina Pani o odczuciu jakby rana bolała. Warto udać się do seksuologa, który zaproponuje odpowiednią terapię. Pozdrawiam.