Osłabienie, wymioty i biegunka oraz bóle wątroby a dieta na odzyskanie sił

Moja mama od 4 dni odczuwa ból wątroby, nie jest on ciągły. Przez pierwsze 2 dni pojawiały się wymioty i biegunka. Przez cały ten czas mama pije elektrolity, Sylimarol i herbaty ziołowe, je sucharki, kaszę manną na wodzie, raz zjadła porcję zupy jarzynowej. Jest mocno osłabiona i odwodniona. Nie wiemy co powinna jeść aby odzyskać siły, a przy tym nie przedłużyła obecnego stanu. Dodam, że mama miała kilka lat temu miała wycięty woreczek żółciowy. Przyczyną jest błąd dietetyczny. Proszę o pomoc.

Witam. W tej sytuacji przede wszystkim należy dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Pomocne mogą być dostępne w aptekach preparaty elektrolitów. Dieta powinna zawierać lekkostrawne produkty - dobrym pomysłem jest np.kleik ryżowy.

Kamila Ziemann Dietetyka

Witam, mama powinna zgłosić się jak najszybciej do lekarza pierwszego kontaktu. Do tego czasu niech je zupy krem (np. brokułowa, jarzynowa), ryż z gotowanym kurczakiem. Porcje powinny być małe i koniecznie o umiarkowanej temperaturze (nie za gorące, nie za zimne). Pozdrawiam, Kamila Ziemann

Witam serdecznie,

Zalecam jak najszybszą konsultację z lekarzem. Do tego czasu Pani mama powinna stosować dietę lekkostrawną, posiłki powinny być jedzone częściej ale w małych ilościach a ich temperatura nie za wysoka.

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Deietetyk