Osłabienie, zaburzenia równowagi, bóle w lędźwiach

Witam Moje ogromne obawy dotyczą SM. Strasznie się obawiam że ta choroba może mnie dotyczyć. Od dłuższego czasu mam zaburzenia równowagi, w zeszłym roku byłem u neurologa który na podstawie badania odruchów wykluczył SM. Natomiast dzisiaj dopadło mnie duże osłabienie, do tego odczuwam ból w lędźwiach, przechodzący do pleców i z powrotem do mięśni. Oprócz tego moje nogi są strasznie zmęczone, '''ciężkie''. Wyczytałem że mogą to być objawy wskazujące na SM, czy powinienem się obawiać?

Opisane objawy mogą mieć wiele przyczyn. O ile w SM mamy duża różnorodność objawów to nie są to objawy charakterystyczne.
Jeżeli chce się Pan upewnić co do wykluczenia SM należałoby wykonać badanie MRI mózgu, najlepiej z kontrastem. Jest to jedno z głównych badań wykorzystywanych w diagnostyce SM, przy czym bardzo ważna jest klinika tj objawy i wynik badania neurologicznego. SM nie rozpoznaje się przy braku objawów klinicznych, nawet jeśli w MRI stwierdza się zmiany charakterystyczne dla tej choroby.