Osobowość unikająca a kontakty z ludźmi

Witam, mam pytanie dot. osobowości unikającej. Czy to możliwe żebym była nią tylko na płaszczyźnie kontaktów damsko -męskich? Ogólnie mam sporo znajomych, lubię nowe sytuacje i wyzwania, boje się jedynie wchodzenia w związki z mężczyznami, a nawet ich bliskości (tych atrakcyjnych dla mnie) i nie mogę sobie poradzić ze stresem w takich sytuacjach, wiecznie uciekam - chociażby wzrokiem. Dodam że mój ojciec jest alkoholikiem i byłam już u psychologa, ale to nie za wiele pomogło. Mam 28 lat.

Być może poleci Ona właściwego psychologa seksuologa.
Ew. poszukać psychologa zajmującego się syndromem DDA, należy wtedy nastawić się na dłuższą terapię.
Pozdrawiam. JW, seksuolog.org.pl

Witam,
na podstawie tego krótkiego opisu miałabym wątpliwości, czy osobowość unikająca to właściwa diagnoza w Pani przypadku. Jednak stawianie diagnoz przez internet jest wątpliwe z samego założenia. Dlatego sugeruję jednak kontakt ze specjalistą- najlepiej z psychoterapeutą- i rozważenie decyzji o rozpoczęciu psychoterapii (psychoterapia to nie to samo, co wizyta/wizyty u psychologa), jako drogi do rozwiązania istniejących trudności, poznania siebie, rozwoju, przekraczania własnych ograniczeń. Nie jest to też równoznaczne z etykietkowaniem poprzez zakwalifikowanie siebie do odpowiedniej kategorii psychiatrycznej- często więc tego typu diagnoza nawet nie jest konieczna dla procesu psychoterapii.