Ospa na początku ciąży

Mam takie pytanie. Zaraziłam się od dziecka ospą wietrzną, niestety nie przechodziłam jej jako dziecko. Moje pytanie dotyczy ciąży w tym przypadku. Obawiam się że jestem w ciąży, sam początek ciąży. Czy jest ryzyko, że moje dziecko urodzi się chore? Czy to będzie ciąża wysokiego ryzyka? Co zrobić w takiej sytuacji? Pozdrawiam

Witam! Pierwotne zakażenie wirusem ospy wietrznej u kobiety w ciąży niesie podwyższone ryzyko powikłań zarówno u matki, jak i u płodu. Kobiety w ciąży znacznie ciężej przechodzą zakażanie, częściej dochodzi do zapalenia płuc, wątroby czy mózgu. Infekcja w pierwszym trymestrze ciąży podwyższa ryzyko poronienia. Innymi powikłaniami są ciężkie wady wrodzone takie jak blizny na skórze, deformacjami kończyn, wadami w obrębie oczu (małoocze, zaćma itp.) i defekty ośrodkowego układu nerwowego. obecnej sytuacji niestety za późno jest na profilaktykę. Należało udać się do lekarza w przeciągu 96 godzin od kontaktu z chorym w celu przyjęcia immunoglobuliny, która mogła złagodzić przebieg Pani choroby. Niestety nie chroni ona płodu przed infekcją. Na szczęście z Pani opisu wynika, iż nie mamy pewności co do faktu bycia w ciąży. W obecnej sytuacji powinna Pani jak najszybciej wykonać test ciążowy, a w przypadku uzyskania pozytywnego wyniku pilnie skontaktować się ze swoim ginekologiem. Pozdrawiam