Ospa wietrzna a ciąża

Witam, 26.12.2011 dowiedziałam się, że mam półpaśca, a 31.12.2011 zrobiłam test ciążowy, który wyszedł pozytywny. W książeczce zdrowia z dzieciństwa nie mam odnotowane, że chorowałam na ospę wietrzną. Proszę powiedzieć mi, co może grozić płodowi w tak wczesnym stadium. Bardzo mi zależy na fachowej odpowiedzi, ponieważ we wrześniu poroniłam pierwszą ciążę.

Witam serdecznie!
Wystąpienie objawów półpaśca świadczy o uaktywnieniu wirusa VZV, który przed laty musiał u Pani wywołać ospę wietrzną. Zachorowanie na ospę czy półpasiec najgroźniejsze jest w ostatnich dniach ciąży. W pierwszym trymestrze ryzyko dla płodu jest znikome. Przyjmuje się, że wirus przechodzi zaledwie do 2 % płodów, u których może powodować anomalie kończyn, zaburzenia rozwoju układu moczowego oraz oczu. Ryzyko jest zatem ograniczone. W obecnej sytuacji powinna się Pani zgłosić do lekarza prowadzącego ciążę albo lekarza rodzinnego, który zaleci Pani odpowiednie leczenie.
Pozdrawiam