Ospa wietrzna u męża a prawdopodobieństwo zachorowania dziecka

Witam, od soboty (22 luty) mąż ma stwierdzoną ospę wietrzną. mamy roczne dziecko w domu i bardzo się boję, że też może go dopaść, choč jest malutki! Czy mogę w jakiś sposób jeszcze temu zapobiec lub zminimalizować skutki? jakie jest prawdopodobieństwo zachorowania? znalazłam informację, że można podać immunoglobulinę, lecz nie mam o tym pojęcia, co i jak? Czy skuteczną w tej sytuacji byłaby szczepionka w trybie natychmiastowym? Bardzo proszę o szybką odpowiedź bo czas ma tutaj znaczenie, izabela

Witam. W tej sytuacji można zastosować tzw. profilaktykę poekspozycyjną u nieuodpornionego dziecka. Postępowanie takie nie chroni jednak w 100% przed zakażeniem. Należy je wdrożyć do 3 dni od kontaktu z chorym.