Ostatnia faza diety Dukana a zaprzestanie spożywania protein

Witam, chciałabym zadać pytanie dotyczące diety Dukana. Jakie będą konsekwencje, gdy zaprzestanie się jedzenia samych protein raz w tygodniu w ostatniej fazie? Z góry dziękuję za odpowiedź.
ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Odradzam stosowanie diety Dukana, ponieważ niesie ona ze sobą poważnie konsekwencje zdrowotne. Nadmierne obciążenie organizmu białkiem, powoduje zaburzenie funkcji nerek odpowiedzialnych za usuwanie produktów metabolizmu tego składnika. Ponadto jest to dieta niedoborowa w ważne składniki odżywcze. Bardzo często spotykam się też z problemem efektu jo-jo po zakończeniu stosowania tej diety. Zamiast tego, proponuję wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych, które w sposób skuteczny i bezpieczny pomogą w utracie zbędnych kilogramów.

Witam, każdy z nas potrzebuje diety pełnowartościowej, która zaspokoi
nasze zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze
takie jak białka, tłuszcze, węglowodany oraz witaminy, składniki mineralne
i błonnik pokarmowy. Zaprzestanie jedzenia protein zwiększy
prawdopodobieństwo zbilansowania diety i jeśli będzie się Pani stosować
do zasad racjonalnego żywienia to konsekwencje mogą być jedynie
pozytywne w kierunku uzupełniania niedoborów powstałych przy
stosowaniu diety białkowej.

Generalnie nie polecamy stosowania monodiet (opartych głównie na jednym składniku odżywczych lub produkcie) w ogóle. Z doświadczenia wiem, że po diecie Dukana prędzej czy później występuje przykry efekt jojo, a ingerencja w założenia tej metody odchudzania może tylko przyspieszyć ten proces. Lepiej dla Ciebie byłoby w ogóle zaprzestanie tej diety i przejście za odżywianie wedle piramidy żywieniowej.