OSTATNIA MIESIĄCZKA

WITAM. MAM 49 LAT I NIE MIESIĄCZKUJĘ OD 14 MIESIĘCY. W 13 MIESIĄCU WYSTĄPIŁO PLAMIENIE. BYŁO ŁYŻECZKOWANIE MACICY I ROZPOZNANIE: 1. MUCOSA CANALIS COLLI UTERI NORMALIS. 2. ENDOMETRIUM ATROPHICUM. JEDNICZEŚNIE MIAŁAM BADANE FSH, KTÓRE WYNOSI 117mIU/ml. MAM PYTANIA: 1. CZY BĘDĘ JESZCZE MIESIĄCZKOWAĆ? 2. JAKA MOŻE BYĆ PRZYCZYNA PLAMIENIA (czy to może była jakaś dziwna miesiączka)? 3. CZY MOGĘ ZAJŚĆ JESZCZE W CIĄŻE? 4. CZY MUSZĘ SIĘ ZABEZPIECZAĆ PRZED NIECHCIANĄ CIĄŻĄ? ZA ODPOWIEDŹ BARDZO DZIĘKUJĘ.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

U Pani można ropoznać menopauzę - z definicji - ostatnia miesiączka, po której przez 12 miesięcy nie ma kolejnych krwawień. Dodatkowo wskazuje na to wielokrotnie podwyższony poziom FSH (jako odpowiedź na wygasającą czynność jajników) oraz zmiany zanikowe w endometrium macicy.

Każde krwawienie po menopauzie uznaje się za odchylenie od normy, wymagające dalszje diagnostyki - dlatego miała Pani łyżeczkowanie macicy. W prawidłowych warunkach nie powinna już Pani miesiączkować. Takie krwiwienie po menopazie nie raz się zdarza (tak jak u Pani) - zazwyczaj jest wyrazem nadmiernie przerosłego endometrium (co jest odchyleniem od normu), u Pani była jednak inna przyczyny, sądząc po wyniku badania hist-pat. Ale na tą chwilę nie wymaga to dalszej diagnostyki, chyba że taka sytuacja będzie się powtarzać. Warto jedynie za jakiś czas pójść na kontrolną wizytę do ginekologa.

Podsumowując, opisane zmiany w Pani organizmie - zajście w ciążę jest już niemożliwe. Więcej na ten temat znajdzie Pani w artykule menopauza.

Serdecznie pozdrawiam!